Galeri

GFS Model Senaryoları İle İlgili Küçük Bir Haber

Dün sabah saatlerinden beri, bizzat koordinatörlüğünü yapmakta olduğum Weatheronline Türkiye sayfasındaki bir yenilik ile merakla ilgileniyordum. Nihayet test aşamasındaki bu yenilik, Weatheronline’nın resmi sayfasında da görücüye çıktı. Bende blogumda, özellikle 850 mb diyagramındaki ana GFS çalıştırması dışındaki öteki senaryolar ile de meşgul olan havadelilerine faydalı olur diyerek bu başlık altında, kısa bilgilendirme yapmak istedim. Sorularınızı, konunun altındaki yorumlar sekmesinden yöneltebilirsiniz.

Weatheronline’nın uzman haritalar bölümünde,  850 mb diyagramında gördüğümüz ana GFS çalıştırmasının haricindeki daha düşük çözünürlüklü o 20 senaryo (member) topluluğu (ensemble), benzer gruplara ayrılarak, Ward Metodu olarak bilinen yöntem ile, ortalamaları alınarak kümelere cluster bölünüyor ve ardından her kümedeki öğelerin sayısısal durumu göz önüne alınarak tahmin olasılığı belirleniyor. Bu olasılıklar da küme haritaları üzerinde % olarak gösteriliyor.

Kümeler oluşturulurken kontrol çalıştırması ve GFS’nin ana çalıştırması dahil değil, sadece diyagramlarda gördüğümüz ince çizgiler buna dahiller. Aşağıdaki haritaları tıklayarak büyütebilirsiniz.

2 Metre Sıcaklık


Yağış

500 hPA Jeopotansiyel Yükseklik

Bütün bunlara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, geçen hafta yapılan diğer bir yenilik ise, bu 20 yan senaryonun spaghetti olarak adlandırılan yöntem ile üst üste haritaya dökümüne de aynı sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Senaryolar hakkında bilgi için Dr. Ozan Mert Göktürk‘ün şuradaki makalesine de bir göz atın.

Mehmet Can Tanyeri

3 comments on “GFS Model Senaryoları İle İlgili Küçük Bir Haber

  1. Teşekkürler bilgilendirmen için. Yani diyagramlardaki senaryoların (çizgilerin) haritaya dökülmüş halleri bu anladığım kadarıyla?

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.