Galeri

23-26 Aralık 2011 Sisteminin Değerlendirmeleri

Bu başlık altında hafta sonuna doğru Türkiye’yi etkilemeye başlayacak olan sistemin etkisi, bu blogunda kuruluş amacına uygun olarak yalnızca balon ölçüm sonuçları, skew-t log (p) diyagram verileri ve ilgili diğer yukarı atmosfer verileri çerçevesinde incelenecektir. Bu konu çerçevesinin haricindeki diğer tüm tartışmaları, Dr. Ozan Mert Göktürk‘ün Hava Delisinin Not Defteri blogunda takip edebilirsiniz.

Bu başlığı güncel veriler üzerinden blogun pilot ili Ankara‘ya yönelik değerlendirme yapmak için açtım, Ankara’yı bu konuda pilot merkez olarak ele aldım, ancak  yorum sekmesini kullanarak sorularını soran havadelileri için diğer merkezlerdeki hava durumunu da yukarıda sözü geçen konu çerçevesi kapsamında, bu başlık altında inceleyebiliriz Mehmet Can Tanyeri

——————————————————————————————-
Ön Not: Direkt yazıyı okumadan önce, blogda bulunan “Kalınlık(Thickness)” ve “Yağış Tiplerinin Yorumlanması” ile ilgili makeleleri, bu başlıktaki değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için okumanızı öneriyorum.
——————————————————————————————-
EN SON YENİ DEĞERLENDİRME – NOWCASTING – 25.12.2012 – ŞİMDİ GÖRÜ – Saat 00:45 – NOWCASTING – GECE İÇİN

Ankara’nın üzerinde bir ULL (Upper Level Low) olduğu, ECMWF’nin 18Z analizinde belli oluyor.
PVA500 ve Equiv. Thickness Sonucu

500 mb Height ve Sıcaklık
Son Radar Görüntüsü

Uydu ve model verilerine göre, ağır hareket eden bir ULL alanı ile karşı karşıyayız. Bu nedenle Ankara genelinde gece ULL alanının etkisiyle 1-4 cm civarında kar örtüsü oluşabilecektir.
Ayrıca buzlanmaya karşı tedbirli olunmasında fayda var.
——————————————————————————————-
ESKİ BÖLÜM – NOWCASTING – 24.12.2012 – ŞİMDİ GÖRÜ – Saat 16:30 – NOWCASTING – AKŞAM İÇİN
Ankara’da dün gece yüksek kesimlerde, sabah saatlerinde ise alçak semtlerde yağış kara dönüştü. Bu nedenle alçaklarda kayda değer bir kar örtüsü yok. Son duruma göre kar kalınlıkları Bilkent’te 3 cm, Esenboğa Havaalanı’nda 2 cm


Aşağıdaki skew-t log (p) ürünlerinin hepsinde de, sıfır seviyesi ve ıslak hazne sıcaklığı Ankara’nın bütün rakım değerlerinde kar yağışı için uygun durumda, akşam saatlerinden itibaren alçak semtlerde de sıcaklığın sıfıra yaklaşması yağdığında, karın birikmesini kolaylaştırabilecek koşullarda… Aşağıdaki bütün veriler ışığında bu akşam(24.12.2011) Ankara’nın  kuzeyinde hafif, güneyinde orta şiddette kar yağışına uygun koşullar var.  PW değeri düşük, bu nedenle şiddetli olmaz. Güneydeki alçak semtlerde  (ince bir) kar örtüsü oluşabilir. Ayrıca sıfırın altına inen sıcaklık değeri ile birlikte buzlanmaya karşı dikkatli olunmasında fayda var.

24.12.2011 18Z

24.12.2011 21Z

——————————————————————————————-
——————————————————————————————-

ESKİ BÖLÜM – 23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİ – ESKİ BÖLÜM – 23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİ
——————————————————————————————-
——————————————————————————————-

23.12.2011 AKŞAM TAHMİNİNİN ÖZETİ:
Ankara’nın alçak semtlerinde, (891 metre rakımlı Ankara Devlet Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün bulunduğu yer de dahil) bu gece yağışın kar şeklinde olmasını beklenmiyorum. Bilkent, Oran gibi yüksek yerlerde gece yağışın karlı yağmur ve yer yer kar şeklini alma ihtimali var, fakat +’lı değerlerde yağması karın yerde birikmesini sıkıntıya sokabilir. Alçak ilçelerde yağışın kara dönmesi yarın sabahı bulur ve alçaklarda ciddi anlamda örtü beklemiyorum.

Gelelim başkent Ankara’mızda, genel olarak bazı çevrelerde karın cuma akşamı (23.12.2011) başlayacağı konusunda bir algı oluşmuş. Devlet Meteoroloji İşleri de kar yağışının cuma akşamı başlayacağı yönünde tahminini açıklamış. Fakat, ben buna katılamıyorum, dayanağımı aşağıda açıklayacağım.

Gerçekten de kar cuma gecesi başlar mı, başlamaz mı ? Bunu aşağıda bazı veriler kullanarak bunu inceledim

24 Aralık 2011 00Z çıktısı

Skew-t Log (P) diyagramına göre, 891 metre için (Ankara Bölge İstasyonun rakımı) ışba sıcaklığı bile 3.5-4 derece civarında, 1100 metrede 2-3 derece civarında sıfır seviyesi yaklaşık olarak 1660 metre – erime tabakası bir hayli kalın ve yüksek ışba sıcaklıkları ile buharlaşmadan kaynaklı ısı kaybı oldukça az, gerçek sıcaklık zaten Ankara’nın içinde 4 dereceye yakın!!!! Yağış var ama bu YAĞMUR gözüküyor.

Yüksek ışba sıcaklığının ıslak termometre sıfır seviyesine etkisi:

Thickness değerlerine göre de yağmur olması büyük ihtimal

Zaten Ankara’nın yakın çevresinde 00Z için soğuk cephe alametleri yok.

24.12.2011 03Z

Sıfır seviyesi 03Z çıktısında 1740 metre civarına alçalmış ama yerdeki nemlilik ile ışba sıcaklığı biraz daha yükselmiş. Beytepe gibi yükselerde yamaç sisi olma ihtimali var. Elmadağ kayak merkezinde kar güzel yağar ama şu profil Ankara’nın alçak semtleri için soğuk yağmurlu bir havaya daha uygun – şimdilik kısaca söyleyebileceğim şey – Ankaralı karseverler, özellikle alçak semtlerde yaşayanlar, cuma gecesini kar yağacak diye uykusuz geçirmesinler!

24 Aralık 2011 06Z

Yer seviyesindeki nemin azalması, çok doğal olarak ışba sıcaklığında bir düşüş trendini başlatmış. 891 metreli Bölge İstasyonun bulunduğu yerde yağışın kara dönmesi halen şüpheli bir olgu! Çünkü o rakımda 3-4 derece civarında sıcaklık var ve ışba sıcaklığı halen yüksek. Bilkent-Oran gibi yüksekler de kar görülebilir. Yalnız yukarıda ayrıca, atmosferin süt seviyelerinde yoğunlaşma depresyonunda genel olarak bir artma da var. Bu yağışın gücünü olumsuz etkileyecektir.

24 Aralık 12Z

Öğleden sonra alçak semtlerde de kar değerlerine uygun koşullar oluşuyor, fakat 06Z çıktısında bozulmaya başlayan yukarı seviyelerdeki yoğunlaşma depresyonu daha da kötü bir hâl alıyor. Yağış kesintiye uğrayabilir.
Yani alçak semtlerde de kar koşulları oluştuğunda, yağış etkisini kaybediyor kısacası…

Yarın(24 Aralık 2011) gün içinde yarın akşam için de bir değerlendirme yapacağım.

38 comments on “23-26 Aralık 2011 Sisteminin Değerlendirmeleri

 1. Öncelikle tahmin sisteminizin çok iyi gittiğini söylemeliyim, Mart 2011 efsanesinde cm tahminleriniz de baya yakındı. Sorum şu bu akşam Keçiören şehir merkezi taraflarında 1-2cm örtü beklentiniz var mı? Ayrıca uzun vadeyi sevmesem de, 31 aralık için beklentiniz nedir teşekkürler?

  • Arabaların, çimlerin veya çatıların üstünde 1-2 cm örtü oluşabilir. Ama asfaltta, kaldırımlarda olur diyerek kesin konuşamıyorum. Kar hafif.
   Uzun vadeli tahminleri ben de sevmem, hele ki bu sene iyice şimdi görü tahminlerine yöneldim. 31 Aralık 2011’e kadar, model verileri çok takla atar. Bu nedenle özellikle Ankara gibi farklı şekilde kar yağışı alan tepelik bir şehir için net bir beklentim henüz oluşamadı.

   • Bu arada snowmoon’un sormuş olduğu soru akşam içerikliydi. Benim de cevabım akşam yönelikti. Melik Hocam’da isabetini değerlendirdi.
    Yazıya az önce bu geceye yönelik şimdi görüyü(nowcasting)de ekledim. Gece betona, asfalta da tutarsa dememişti demeyin – gecenin şimdigörüsünde bir ULL alanı var. 🙂

 2. Kızılcahamam’da sanki yağmayacak gibi sizce ne olur. Bu arada dünkü tahmininiz için tebrik ederim DMİ’yi kınıyorum. Isparta, Bolu, Afyon, Çankırı uyarı verdiler, Çankırı hala 2-3 derece ve doğru dürüst kar yağmadı, hiç birine.

  • Meteorolojide kınama diye bir şey olamaz. Eldeki dayanılan sayısal veriler hatalı sonuçlara yöneltebilir. Ben de yanılabilirim, herkes yanılabilir.

   Skew-t Log (P) diyagramı Kızılcahamam içinde çok benzer veriler sunuyor. Kızılcahamam ve çevresinin hafif şiddette kar alma ihtimali var. Yukarıda yaptığım şimdigörü de belirttiğim gibi, şiddetli bir durum orda da yok.

   • Doğru kınama olmaz ama meteogramlarda karın yağmayacağı belliydi yüksekler hariç bende farklı bişey farkettiler diye güvenmek istedim, biraz daha dikkatli tahmin yapmalılar.

 3. Saat 07:18 itibariyle Bikent Civarları – Sıcaklık -0.1

  Ve 891 metre rakımlı Ankara çukurunun epik hüsranı!!! 🙂
  Saat 07:00 Son Durum

  Anladığım kadarıyla MGM’nin ağırlıklı olarak kullandığı ECMWF modeli 850 mb sıcaklığını, dün gündüz verilerinde daha düşük tahmin etmişti. Ancak, 00Z Balon ölçümünde bunun 0.4 derece olduğu kaydedilmiş.

  Bu yönüyle GFS kısa vadeli tahminde daha başarılı bir performans gösterdi.

 4. Kızılcahamam’dayım şu an sulu kar yağıyor ve 2 saattir değişmedi biraz yukarılara çıktım 5-6 cm kar var 1200 rakımda, ama meteogramlarda yağış sabah kesiliyor gösteriyo dmi yoğun kar veriyor anlayamadım.

  • Bildiğim kadarıyla ellerindeki veriler neticesinde asfaltta tutabilecek kar tespit ettiklerinde, ulaşımda sıkıntı olmasın diye uyarı veriliyor, tabi yanlışım olabilir…Yalnız benim bu başlıkta yaptığım tahminin dayanak modeli ile DMİ’nin ki birbirinden de farklı…

   • Sabah 1400 rakıma çıktım 25 cm kar vardı, Kızılcahamam’da 1 cm bile tutmadı ama hafif yağış var devam diyor DMİ ama bence bu satten sonra zor.

 5. İstanbul için ne düşünüyorsun Mehmet Can? Sabaha karşı kar ihtimali var mı? Thickness değerleri uygun görünüyor…

   • Ben genel bir yorumu kastetmiştim aslında. Beşiktaş taraflarındayım kendim. Ama öyle “Buraya kar yağar mı?” diye sormak için yazmadım. Sadece hiçbir tahminde kar görünmüyor ama senin verdiğin thickness değerleri vs.ye göre ise kar yağabilir gibi görünüyor cumartesi sabah 6-7 itibariyle Avrupa yakası genelinde. Genel bir yorumlarsan sevinirim. Bu arada thickness verilerini de ilk kez bu sistemde değerlendirebilme imkanı buluyorum. O yüzden bilimsel bir yaklaşımla İstanbul’un cumartesi günü akşama kadar olan halini yorumlamanı rica edeceğim. Özellikle sea-effect ve thickness bağlantılı kar durumu hakkında…

    • Şöyleki thickness verileri atmosferde, ara ılık katmanları kaçırır. Bu yüzden kesin bir kar tahmini yapmak için tek başına sağlam bir dayanak değiller ama thickness verileri de kar yağışını net desteklemiyorsa, kar tahmini yapmak da gereksiz kalıyor. Genel olarak sabah saatlerinde yağış olursa özellikle Avrupa yakasıda karlı yağmur ve kar açısından uygun…
     Aşağıda Beşiktaş’ın 03Z çıktısı var.

     Sıfır seviyesi yaklaşık olarak 570 metrede fakat, yer seviyesine doğru nem oranı düştüğü için buharlaşmadan kaybedilecek ısı miktarı daha fazla bu nedenle bu skew-t diyagramı 03Z için aslında kar yağması için uygun. Fakat yukarı seviyede durumlar güzel bir yağış için fakir koşullara sahip, iki tabaka da bulutlanma yoğun (kırmızı ve mavinin yakın olduğu yerler) etkili bir yağış yok.

     Bu da 12Z ürünü
     null
     Çok sığ bir bulutlanma var, üst seviyelerde bulut oluşum koşulları zayıf, bu bulutlar da muhtemelen stratokümülüs kütleleri çünkü belli bir CAPE enerjisi ve yukarı da bir tepe enverziyonuna meyillik var. GFS genelde iyi yakalayamaz enverziyonu! Kayda değer bir yağış yok gibi….

     Şuan vakit sorunu yaşadığım için sadece Beşiktaş değerlerdirmesi yapabildim. Kusura bakma…

    • Ve iyi kötü kar yağdı…Mehmet Can skewt harika birşeymiş. Sadece o kadarını söylüyorum…Bundan sonra tahmin araçlarımda bir numaraya oturdu bile…

  • DMİ ile çok ters düşmüşüm! Hiç bu kadar kendimden şüphe etmiyordum! İçinde bulunduğum ruh hali tarif edilemez. 😀
   Kaç defa yazdığım analizi tekrar tekrar ekran başında değerlendirdim, en az 10 kere baktım! 😀 Ankara bölge istasyonunun olduğu rakımda gece hep yağmur var sonucuna ulaştım her defasında!!! Bakıcağız artık.

   • Kar tahmini çok hassas bir konu. Kullandığın çıktılara göre senin yorumun doğru tabii. Ecmwf 12z çıktısına göre (00 zeti bende görmedim ), bu gece 850 mb -2,5 ila -5 derece arası , 500 mb ise -25 den daha soğuk. Yani senin tempdeki çevre sıcaklık eğrisinin daha solda olacağı tahmin ediliyor (seninkilerde 850 mb +1 derece gibi). Bakalım hangisi doğru çıkacak.

    • Eskişehir için de gece 00:00 – 06:00 arası kuvvetli kar tahmini yapılmış DMİ tarafından. Gönülleri fethetti DMİ! 😀 Doğum günümde verilebilecek süper bir hediye olur bu 🙂 Heyecan içinde bekleyiş sürüyor.

   • Evet, aslında biraz da modeller yarışıyor. Elimin altında, ECMWF verileri de olsaydı, son ölçülen durumlardan da yola çıkarak hangi modeli takip etmenin daha doğru olacağına ilişkin net fikir yürütebilirdim. Bu şansım olmadığı için, ürünleri bakımından ulaşılabilir model olan GFS’ye dayanarak fikir yürüttüm.

    Akşam 20:00 gibi yazıya gün içindeki durumu ekleyeceğim. Zamanım olursa 12 km çözünürlüklü NMM ve NAE modellere de dayanacağım.

  • Kar ile taşırsınız ama başlangıç itibariyle Kaman’da da durum yukarıda konu başlığında anlattığım Ankara’daki duruma benzerlik gösteriyor. Rakım avatanjınız var bu gece kar Kaman çevresindeki tepelerde görülür (o Baran dağında falan 🙂 ) ve oralarda tutabilir de… ama gece boyu Kaman’da ağırlıkla yağmur ve sabaha doğru karlı yağmur ihtimali var. Yarın gün içinde yağış tam kara dönüşebilir ama gündüz Kaman 3 dereceyi rahat bulabileceği ve yağışın öğleden sonra azalma ihtimali olduğu için Kaman merkezde örtü oluşması sıkıntılı duruyor. Diyeceğim şudur, Kaman merkez için çok fazla bir kar örtüsü beklentilerine girmemek gerekir.

  • Teşekkürler verdiğin bilgiler için 25′i Atatürk’ün Kaman’a gelişinin yıl dönümü dolayısıyla törenler var verdiğin bilgiler önemli benim için.

 6. Çok güzel analiz White Fox!! Ellerine sağlık… Açıkcası Eskişehir için de Ankara’ya benzer durum bekliyordum ki yaptığınız analizden sonra bunu doğruladım ( Ama bir de sizden duymak isterim hocam 🙂 ) Yağışın büyük miktarı yağmur olarak yere düşecek. Zaten sonrasında kara dönen yağış da şehir merkezinde tutmayacak gibi gözüküyor şuan (rakım 796 m.) 850-900 metre için daha olumlu gözüküyor tablo. Yine çok kritik bir noktada Eskişehir 😦 Bu gece uyku yok…

  • Aslında Eskişehir’in kar koşulları Ankara’ya göre çok çok iyi. Akşam dönmesse gece dönmesi büyük ihtimal. Gece sıfır seviyesi Ankara’da 1700’lerde gezinirken, Eskişehir’de 940 metrelere iniyor ardından sabaha karşı 890 metreye kadar çekiliyor ama dediğin gibi bu sefer de yağış etkisini azaltıyor ama dediğim gibi durum Ankara’nın içinden çok daha iyi… 🙂

   • Buna da şükür diyelim hocam 🙂 Kar açısından Eskişehir son yıllarda (nedense ben üniversiteyi kazandıktan sonra 😀 ) çok talihsizlikler yaşadı. En son geçen sene, çevre illerde 20 – 30 cm kar birikirken, burada 3-4 cm’i geçemedik. Bu sefer de SKIRON benzer bir çıktı sunmuş bizlere, karın olmadığı yer gudubet Eskişehir ovası. Afyon tarafı kopuyor:

    ArcGIS ortamında da göstereyim de talihsizliğimin belgesi olsun bu 😀

  • 500/1000 thickness haritası deniz seviyesinde bir merkez yönelik kar tahmini yapabilmek için, en tehlikeli haritadır, çünkü ara sıcak katmanları çok kaçırır.
   Bu yüzden sorunun cevabını 850/1000 thickness haritasına bakarak cevaplayacağım.

   Özellikle Çatalca taraflarında yağış olursa kar şeklinde olacaktır. 130-131 değeri İstanbul için arada bir değer, başka parametreleri de gözden geçirmek lazım. Şu haliyle boğaz çevresinde yağmur da olabilir, ama Beylikdüzü, Hadımköy kar gibi…bunları da sadece thickness değerine bakarak söylemem doğru da değil, yaş tahtaya basmayalım sonra…. Öğleden sonra üniversiteden döndüğümde bakarım diğer verilere de… unutursam hatırlat…

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.