Galeri

Yılbaşında Kar Olur Mu ?

Bu başlık altında, 31 Aralık 2011 gecesi ve 1 Ocak 2012’ye ilişkin meteorolojik durum, blogda her zaman olduğu gibi yukarı atmosfer verileri – Skew T Log (P) diyagramı ve balon ölçümleri çerçevesinde incelenecektir. Bu kısım haricindeki diğer tüm tartışmaları,  Dr. Ozan Mert Göktürk‘ün Hava Delisinin Not Defteri sayfasından takip edebilirsiniz.

31 Aralık 2011 ve gecesi ile ilgili değerlendirme ve sorularınızı “yorum sekmesini” kullanarak yapabilirsiniz.

Prensip nedeniyle, 28 Aralık 2011 akşamına kadar yılbaşı gecesi ile ilgili, detaya girmeden bu başlık altında durum değerlendirmesi yaparak, günlük olarak yazının içerik kısmını güncel tutmaya çalışacağım, 28 Aralıktan sonra detay incelemesine geçerim.   Eskide kalan değerlendirmeler yazının alt kısmında, yeniler ise üstte olacak – White Fox

————————————————————————————————————————————-
01.01.2012 – Saat 21:20 – SİSTEM İLE İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME VE PAYDOS
Açıkcası bu benim açımdan bir sürpriz bir durum olmadı.
Aşağıda dün geceye ait, çizmiş olduğum yer kartı analizim var. (Kendi analizimdir, tartışmaya da açık – 500 mb haritasına cepheleri sonradan taşıdım.)

Dün gece İç Anadolu’da sıcak cephe, Antalya civarında soğuk cephe + trof ve batı da oklüzyon vardı. Yalnız bu oklüzyon sıcak oklüzyon niteliğindeydi ve doğuya ilerledikçe sıcak cepheye benzer bir etki yaptı. Sonuç itibariyle, yukarı seviye de ciddi soğuma olmadı ve iç kesimlerde ağırlıklı olarak yağmur şeklinde yağışlar ile karşı karşıya kaldık.Bu sistemle hava tahminlerine bugünden sonra 10 gün süreyle paydos yapıyorum blog da yeni başlık da açmayacağım zira, üniversitede final sınavlarım yaklaşıyor. Yani ayın 7-8’i gibi veya 10’unda sistem gelirse blogda bu konu da yazım olmayacak. Dr. Ozan Mert Göktürk’ün Havadelisinin Not Defteri‘den bilimsel tartışmaları takip edebilirsiniz. Ozan Mert Göktürk de arkadaşımdır zaten 🙂

İleri de başka bir sistem ve anlık değerlendirmeleriyle HERKES MUTLU YILLAR DİLERİM. 10 gün yokum 😛

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 12:45 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Ankara merkezin alçak yerleri(mesela öğrenci mekanı Kızılay, Ankara Bölge İstasyonunun olduğu Keçiören, Ulus – bu civarlar), beklediğim gibi hala yağışı tam kar şeklinde alamadı.Yüksek semtlerde seyirlik, çok güzel bir kar yağışı var. Yakın bir zamanda Ankara’nın alçak semtlerinde de yağış tamamen kara dönüşmesi büyük hala sıkıntılı ama sona doğru dönüşmesi büyük ihtimal….güney- güney batımızda belirgin sıcaklık düşüşleri var, yalnız örtü beklemeyin.

Bu da Ankara/Bilkent’ten son durum resimi (rakım 1206 metre)

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 07:45 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Yağışın öğleye kadar da merkezde(alçak semtler de) doğrudan (direkt) kar olması biraz sıkıntılı gözüküyor, yağmur ve KKY etkili olacak. An itibariyle; sıcaklık 2.3 derece ve Ankara Bölge İstasyonu yağmurlu, çevre illere baktığımızda Eskişehir il merkezi yağmurlu, Bolu yağmurlu…. Bundan dolayı 850 mb seviyesinde soğumanın şüpheli olduğu aşikar…zaten sistemin önceki Nowcastinglerde Ankara tahmin yapmanın çok zor olduğunu belirtmiştim.

Öte yandan Ankara’daki çevresindeki yüksek kesimlerde az da olsa kar örtüsü oluşabilmiş. Ankara Merkez’de toprak üstü sıcaklık an itibariyle 1.8 derece, öğleden sonra merkezde de (yani Kızılay, Ulus, Ankara Bölge İstasyonunun olduğu rakı seviyesi) karın başlayacağını varsayarsak bile gündüz tutması çok zor….Neyse ben uykuya gider, yorumlarınızı öğleden sonra onaylarım…. yoruldum…

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 06:30 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Sabaha karşı 06:30, Ankara’nının içinde yağan yağmur devam ediyor. Aldığımız bilgiye göre yağış yüksek semtlerde çoktan kara döndü.
Bugün sabah saatlerinde de alçak semtlerde yağmur olasılığı devam ediyor. Şu ana kadar, anlık tahminlerin başarısına ilişkin yorumu size bırakıyorum.
Yarın sıcaklık Ankara Bölge’de en yüksek 3 dereceye doğru dayanabilir. Bilkent, Oran’da 1.5-2 derece daha düşük olur. Merkezde örtü beklemeyin yönünde yaptığım tahmin ne yazık ki 06:25 şimdi görümde de tekrar ediyorum…
Yarın, Ankara merkezde gün içinde çoğunlukla yağmur ve karlakarışık yağmur, zamanla kar yağışlı geçecek, yüksek semtlerin kar alma şansı merkezden fazla….

Sabaha kadar gözlemlerken gecenin yorgunluğu üzerimde, bu nedenle gündüz çoğunlukla uyurum…
————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 03:25 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Balon ölçümüne göre 850 mb sıcaklığı modeller ile ciddi uyuşmazlık içinde, 0.8 derece çıktı. Bu arada balonu da Devlet Meteoroloji İşleri Genel Merkezinde bulunurken, bizzat ben uçurdum. 🙂 Balon sonucuna göre Ankara’da alçak semtlerde sabaha kadar yağmur ve karlakarışık yağmur ihtimali %90 olasıklık kazandı.

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 02:35 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Ankara geneli sabaha kadar yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Biliyorsunuz son güne kadar Ankara için devamlı olarak direkt kar demekte şüphe duymuştum, buna değdiğini düşünüyorum. Yılbaşı gecemi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Merkezi’nde geçirmeye karar verdim, yanımda Ahmet Melik Taştan ve Mehmet Ünlüer var, nöbetlerine katıldım. Elimin altında veriler var bu verileri değerlendirerek sabaha kadar nowcasting yapmaya devam edeceğim. Herkesin yeni yılını kutlarım.

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 02:22 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ

Radarda görünen kütle Ankara’ya mur şeklinde yağış bırakıcak. Şu ana kadar her şey beklediğimiz gibi gidiyor. Merkez’de uzun bir süre kar yağışı beklenmiyor. Ankara Bölge 3.8 dereceye çıktı.
————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 01.01.2012 Saat 00:45 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ
Güneybatıdan bir kütle Ankara’ya doğru yaklaşmakta, Ankara Bölge İstasyonundaki son duruma göre, ışba sıcaklığı 2.1, sıcaklık 3.1, topraküstü sıcaklık 1.7 ve 850 mb sıcaklığı son temp değerlerine göre sıfıra yakın ama şu koşullar Ankara Bölge İstasyonunun buluduğu rakım olan 891 metre ve buna benzer rakımlara sahip alçak semtler için direkt yağmur koşulları taşımaya devam ediyor. 1050 metre rakımlı Hacettepe İstasyonuna göre ise an itibariyle 2.1 sıcaklığa 0.4 derecelik bir ışba sıcaklığı eşlik ediyor – yüksek semtler kar sınırında, 1 önceki nowcastingde bahsettiğim güneybatıdaki erime ihtimali bağladığım kütle kayboldu ancak, Beytepe taraflarında 40 dakika sonra yağış başlayacak.

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 31.12.2011 Saat 22:38 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ

Tek paragraflık yeni bir nowcasting (şimdi görü) daha yapıyorum.
Bu gece saatlerinde merkezde (alçak semtlerde) yağış olduğu takdirde direkt yağmur şeklinde yağış olacağını bir önceki şimdigörüde belirtmiştim. Bunun ihtimali %90 olasılık kazandı. Son 1 saattir ışba sıcaklığında kuvvetli yükseliş var. An itibariyle Ankara Merkezde sıcaklık 3 derece civarında ve nem oranı %94.1 radarda güneyden gelen kütleler var. Bunların tamamı Ankara Merkezde (alçak semtlerde) yağmur olarak düşücek. Bu arada, merkezde toprak üstü sıcaklık da 2 derece olduğuna dair elimde yeni bir rapor da var. 🙂 Ankara radarındaki güneyden gelen kütle erimediği takdirde merkezde(alçak semtlerde) hafif yağmur geçişi olucak.

Gece boyu sık sık nowcasting yapmaya devam edeceğim…. Takip edin.

————————————————————————————————————————————-
YENİ – ANKARA NOWCASTING 31.12.2011 SAAT 21:10 ŞİMDİGÖRÜ – YENİ

Tek cümlelik yeni bir nowcasting (şimdi görü) yapıyorum.
Bu gece saatlerinde merkezde (alçak semtlerde) yağış olduğu takdirde direkt yağmur şeklinde; Oran, Bilkent gibi yükseklerde kar şeklinde başlayacak ve yağışın önemli bir bölümü gece değil yarın gün içinde düşebilir.

Gece boyu sık sık nowcasting yapacağım…. Takip edin.

————————————————————————————————————————————-
ESKİ – NOWCASTING 31.12.2011 SAAT 14:20 ŞİMDİGÖRÜ – ESKİ

Son birleşik radar görüntüsüne baktığımızda, sıcak cephenin oluşturduğu overrunning mekanizması etkisinde Orta Anadolu’dan Adana’ya kadar secondary (ikincil) bir cephe oluşumu net bir biçimde belli oluyor.

Bu da benim bu sabahki yer kartı analizim, aksini düşünenler olabilir. Öğleden sonra batıdaki trofun yerini sıcak cephenin almasını bekliyorum. Sonrasında bu cephe iç anadoluya geçerken, sıcak oklüzyon veya oklüzyon halinde format değiştirebilir. Bunun için gece değerlendirmemi bekleyin…

Gelelim hava tahminine;
Bugün İç Ege ve öğleden sonranın ilerleyen saatlerinde İç Anadolu’nun batısında gün içinde kar beklenmiyor. Kar koşulları kayboluyor. Yağış olursa yağmur şeklinde görülecek. Marmara bölgesinin güney ve doğusunda da bugün yağmur şeklinde yağışlar var. Akşama doğru Trakya’da yükseklerde ve gece saatlerinde yer yer kar yağışları görülebilecek. İstanbul’da yarın da yağmur şeklinde yağış görülücek. Akşam saatlerinde kar değerlerine uygun şartlar var, belki yükseklerinde sona doğru karlı yağmur görülebilir. (Bu İstanbul ayrıntısını yarın ki değerlendirmem de değerlendiriceğim, çünkü sınırda)

Ankara bu sistemde önceki bültenlerde de söylediğim gibi gerçekten yağışın tipi bakımından en zor illerden biriydi.
İnsanlar NTV kar dedi, Bünyamin Sürmeli kar dedi diye üzerimde çok yoğun bir baskı oluşturmasına karşın kendi kar tahmin prensiplerimden vazgeçmeyeceğim. Bu gece Ankara merkezde yaşayanlar ve özellikle alçak semtler yaşayanlar sakın ola yarın sabah için 5-10 cm örtü beklentisine girmesin.
Ankara için halen, akşam ve gece verilerinin (modellerin, sinoptik durumun) kritik önemi var, durum iyiye ve kötüye gidebilir.Bu yüzden gece saatlerinde yine değerlendirme yapacağım. Hala çok çok sınırdayız. Direkt alçak semtlerde de kar demek istiyorum ama şüphelerim gitmedi.

900 metre rakımlı yerlerde oturanların bu gece ve yarın sabah direkt kar almama ihtimalleri var. Bu gece Ankara merkezde, yani alçak semtlerde karlı yağmur ve yağmur da görülebilir, ilerleyen saatlerde merkezde de yağış kar şeklini alacaktır. Yüksek semtler kar açısından çok daha şanslı, yarın Ankara’da sıcaklık en düşük 0 en yüksek 3 derece olucak. Bilkent ve Oran gibi yerlerde 2 derece civarında sıcaklık olabilir.

Gece yine değerlendirme yapacağım, o çok daha kritik ve önemli olacak, sorularınızı yorum sekmesi kullanarak sorun….

————————————————————————————————————————————-
ESKİ – 30.12.2011 SAAT 14:20 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Açıkcası bu sistemde iç kesimlerdeki (İç Anadolu) yağışın türünü tespit etmekte bir hayli zorlandım. Birkaç gündür üst seviyede görülen stratus bulutunun yarına kadar dağılmasını bekliyorum. Son günlerde, bu stratus tabakası yüzünden iç kesimlerde sıcaklıklık gündüz sıfırın üstüne çıkamamıştı ve genel olarak insanlar yer seviyesinde sıcaklığının artamadığından yağışın haftasonu da Ankara gibi şehirlerde kar şeklinde olacağını düşünüyor. Aslında bu yanlış bir düşünce değil ama, yanıltabilir. Evet, Ankara son bir kaç gündür sıfırın üstüne çıkamadı, yer sıcaklığının düşük olması doğrudan kar yağacağı anlamına gelmez.

Bakın size bir şey göstereceğim. Aşağıda dün 12Z tabanlı yapılan balon ölçüm sonucu var. (Ankara’ya ait)
Biz yer seviyesinde sıfırın altında sıcaklıklar yaşarken, sıcaklık 2055 metrede 2.4 dereceymiş! Yukarıdaki durum genel varsayımdan çok farklı, 1512 metreye tekabül eden 850 mb sıcaklığı -8.1 dereceymiş ! Hiç bir model de bu tepe enverziyonunu çözemedi, bir süre de çözemeyecekte, çünkü modelelr yer şekillerini çözemiyor. GFS de, ECMWF de buna benzer durumlarda sınıfta kalmaya devam eder.

Ben yarına kadar yukarıdaki enverziyonun etkisini kaybetmeye başlayacağoını düşünüyorum. Şayet dün yağış olmuş olsaydı, bu bilin ki saf bir kar yağışı değil. Buz şeklinde(Amerikalılar buna ice pellets ya da sleet derler) bir yağış olurdu, halk dilinde bu yağışa da dolu derler ama aslında doludan farklı çünkü doluya göre daha saydam, hatta cam gibi.. yüzeye düştüğünde çıt çıt sesleri çıkaranbir buz şekli ve doludan en önemli farkı ise, dolu yağışı konvektif kökenli bulutlarda görülür. Kar olmayacağının başka bir nedeni ise, 700 mb sıcaklığı  -3 derece (kar yağması için onun da -6 olması gerekir.) aksi takdir de süper soğuk su taneleri donmadan yukarda durabilir!

Neyse kafaları karıştırmadan, yarına yönelik bir Ankara değerlendirmesi yapalım. (Diğer bölgelere de değineceğim yazının biraz altında! ) Yukarı da dediğim gibi ben aslında Ankara’daki yağış konusunda 1 Ocak 2012’e 2 gün kalmış olmasına rağmen henüz netleşemedim! Ankara için bu gece ve yarın için bir şimdigörü (nowcasting) yapacak olursam.
850 mb diyagramında ana GFS çalıştırması öğle güncellemesinde bu akşam ve gece için çok da kayda değer bir yağış öngörmemiş.

Bu akşam ve gece için Devlet Meteoroloji İşleri’nin tahmininde de yağış görülmüyor.

Ben skew-t log p diyagramın a baktığımda:

Ankara için bu akşam(30.12.2011) saatlerinden sonra Ankara radarında kar yağışı yapabilecek kütleler görmemiz mümkün. Bu bakımdan Devlet Meteoroloji İşlerinin bu gece Ankara çevresini de kar göstermesi gerektiğini en azından “yer yer” ifadesi kullanması gerektiğini düşününüyorum. Ben de yarın(31 Aralık) için, gün içinde (akşam saatlerine kadar) Ankara’da kayda değer bir yağış yok gibi, bu noktada da DMİ ile fikrim aynıdır.

Bugün Ankara üzerinde çok durdum, geçelim değer şehir ve bölgelere… Marmara bölgesinden başlarsak, 2 gündür dediğim gibi, Marmara’nın doğusu ve güneyinde 31 Aralık 2011 kar açısından şanssız, fikrim en başından beridir ne yazık ki değişmedi. Yarın bölge geneli yağışı yağmur şeklinde alacak. Öğleden sonra önce Trakya’nın yüksek kesimleri ile akşama doğru Trakya’da(ve Çanakkale’nin içerde kalan yörelerinde) yer yer sağanak karlı yağmur ve kar geçişleri görülebilir. İstanbul, Kocaeli ve Bursa gibi merkezlerde yaşayanlar cumartesi günü kar beklemesinler. Bu artık netlik kazanmıştır, 1 Ocak 2012’deki durumu yarın değerlendireceğim.

Antalya’da yaşayanlar, haftasonu kuvvetli yağışlara karşı tedbirli olmalarında fayda var. Toplam yağışta Antalya çevresindeki bazı ilçeler yer yer 100 kilogramı aşabilir.

Vaktimin kısıtlı olması sebebiyle diğer illerde yaşayan blog takipçileri sorularını, beklentilerini, yorumlarını yorum sekmesi kullanarak yazabilirler.

————————————————————————————————————————————-
ESKİ – 29.12.2011 SAAT 14:20 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Evet, sayın seyirciler ECMWF ve GFS arasında ezeli mücadele devam ediyor. En son iki maçta 2-1 ECMWF üstünlüğü vardı. Derbiye ev sahipliği yapacak olan ECMWF takımı, Hans yönetimindeki GFS’ye karşı şuana kadar oldukça istikrarlı bir oyun sergiledi. Geçmiş maçlardaki istatistiklere baktığımızda orta vadede ECMWF takımının, GFS’ye göre daha başarılı olduğunu görüyoruz. Taraftar ateşli, taraftar heyecanlı! Bakalım haftasonu Meteor Liga derbisini kim kazanacak! 🙂

Öte yandan, Meteo Liga’da bulunan takımların son durumdaki gol ortalamaları şu şekilde:
(850 mb multimodel ortalama sıcaklık haritası)

ECMWF takımının bu hafta diğer bütün takımlara göre çok daha iyi oyun sergilediğini görüyoruz. İstikrarlı gidişatıyla taraftarlarını büyülemeye devam ediyor.

İşte ECMWF takımının önceki istikrarlı performanları:

GFS takımının son 3 maçına baktığımızda hemen bir istikrarsızlık olduğunu anlayabiliyoruz.

İddaa oynayan arkadaşların ECMWF’nin 31 Aralık 2011 gecesi GFS ile yapacağı derbi maçını kazanacağını düşündüğüm için, parayı iddaaa’da ECMWF yönünde yatırmaları gerektiğini düşünüyorum. Maçın sonucunu istikrar belirleyecektir.

Neyse işin şakasını bir kenara bırakırsak, dün de dediğim gibi İstanbul’u da dahil ederek Marmara Bölgesinin tamamında 31 Aralık 2011’de gündüz bütün yağışların yağmur şeklinde olabileceğini, 31 Aralık akşamından itibaren ise Trakya’nın yüksek kesimlerinde karlı yağmur ve kar sağanakları görülebilir, zaten sonrasında yağış kesiliyor. Ancak İstanbul’da yaşayanlar özellikle Kadıköy, Pendik, Beşiktaş civarlarında oturanlar ve Marmara’nın güney ve doğusunda kalan illerde yaşayan karseverlerin 31 Aralık ve gecesi kar bekleyerek yılbaşı gecesinden kendilerini mahrum bırakmamalarını öneriyorum.

Bundan sonra 31 Aralık ve gecesi için modellerde büyük değil marjinal değişimler olacaktır.
Ülkenin geri kalan bölümlerine baktığımızda, 31 Aralık ve gecesi Başkent Ankara’nın merkezinde(Ulus, Kızılay, Emek ve türev alçak semtlerde) yeri güzelce kaplayacak, üzerinde kayacak, kar topu oynanacak bir kar yağışının olamayacağı artık netlik kazanmaya başladı, hatta merkezde(alçak semtlerde) 1 Ocak 2012’de kar yerine sağanak hafif yağmur geçişleri de olabilir. (Pazar günü yağış türü Ankara’da tam olarak netlik kazanmadı!) Ancak Oran, Bilkent gibi yüksek semtler orta-hafif şiddette 31 Aralık gecesini takiben kar almaya devam edebilir.

Öte yandan İç Anadolunun da büyük bölümünde kar koşulları 1 Ocak için bozulma eğiliminde, eğer sistem yaklaşırken, lodos yerdeki soğuk havayı süpermesse bile, yani yer sıfırın altında ya da sıfıra çok yakın kaldığında bile yer yer donan yağmur veya buz yağışı ile de karşılaşılabilir. Çünkü üst seviyeler sıcak ! İç Ege bölümü İç Anadolu’ya kar koşullarına göre daha yakın, Kütahya, Afyon hattı 1 Ocak’ta yine kar alabilir.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya baktığımızda, 31 Aralık ve gecesi yağışlar yer yer hafif kar olarak görülüyor. (Malatya Bitlis arasında)

Yarın vereceğim durum değerlendirmesi daha kesin olur. Takip edin.

————————————————————————————————————————-
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
ESKİ – 28.12.2011 SAAT 11:20 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Sistemin artık etki alanı 31 Aralık için netlik kazanmaya başladı.
Multimodel verilerine göz attığımızda, trofun ağırlıklı olarak 31 Aralık gecesi Batı Anadolu üzerinde netlik kazanmaya başladığını görebiliyoruz.
Bu sefer, ECWMF ve GFS arasında bariz zamanlama farkı da ortadan kalkmaya başlamış. Dün yaptığım değerlendirmede ECMWF’nin diğer modellere oranla sistemi ağır hareket ettirdiğini söylemiştim, diğer modeller bu sefer ECMWF gibi ağırdan hareket ettirmeye başlamışlar. Yani, ECWMF’nin performansı genel olarak diğer modellerden daha iyiydi dememiz bu noktada yanlış olmaz.(Bu konu da ikna olmak için biraz aşağıdaki önceki günlerin durum değerlendirmelerine bakabilirsiniz.)
GFS 850 mb Sıcaklık

ECMWF 850 mb Sıcaklık

Şu durumda durumun netlik kazanmaya başladığını hem multimodel verisinden hem de iki modeldeki benzer ürünlerden çıkarabilmemiz mümkündür.

GFS modelilinin grup ortalamalarına baktığımızda, durumumun bu yönde gelişeceği büyük ihtimal kazanmış durumda gözüküyor.

Şu durumda, Yağışların 31 Aralık Cumartesi gün içinde batı bölgelerde yoğunluk göstereceğini ve bu yağışların Marmara’nın güney ve doğusunda kalan illerde yağmur, Ankara’da alçak semtlerde(yüksekler demiyorum) güzel şekilde yeri kaplayacak kar yağışının tehlike de olabileceğini ileri sürmemiz yanlış olmaz. Yarından itibaren biraz daha detaya gireceğim. Yalnız ben böyle dedim diye karseverler moralini bozmasın, yine veriler değişebilir, henüz Trakya’da durumun netleştiğini bile düşünmüyorum, bu yüzden bugün de her yer için yorum yapmayacağım.

————————————————————————————————————————-
————————————————————————————————————————-
————————————————————————————————————————
ESKİ – 27.12.2011 SAAT 10:00 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ

Çeşitli model verilerini göz önüne aldığımızda, dünkü sabah verilerinin aksine trofun konumunun, 31 Aralık gecesi İç Anadolu Bölgesi üzerinde ağırlık kazanmaya başladığını görüyoruz. Sistemi en ağır hareket ettiren ECMWF modelin olduğunu gözden kaçırmamız lazım. (Dün de böyleydi – Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz. 🙂 )
ECMWF modeli sistemi ağır hareket ettirdiği için, dolayısıyla en sıcak senaryoyu uyguluyor.

GFS modeli (“diğer modellerle daha uyumlu”) ise sistemi ECMWF’ye göre çok daha hızlı hareket ettirdiğinden son 4 günde yine ECMWF ile ciddi bir ayrılağa düşmüş durumda…örneğin İstanbul’da 850 mb sıcaklığını -6’ya kadar düşürmüş!

Bu da diğer bütün modellerin ortalaması:

Ağırlık ECMWF karşısında, GFS senaryosunun yanında gözüküyor. Ancak henüz, trofun konumu netleşmediği için detaylı tahminlere yarın başlamak daha isabetli olur.

————————————————————————————————————————-
————————————————————————————————————————-
————————————————————————————————————————
ESKİ – 26.12.2011 SAAT 10:00 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ

Yılbaşı gecesine henüz 4 günden fazla var.  Bildiğiniz gibi modellerde son günlerde, yılbaşı gecesi için tam bir belirsizlik hakimdi.

Genel olarak modellerde, Doğu Avrupa’dan sarkan bir trof olduğu görülüyor. Fakat, her bir model çıktısı birbirine yakın ama farklı şiddette senaryo çiziyor. Halen, sistemin merkezini Ukrayna, Girit veya Ege bölgesinde gösteren senaryolar mevcut. Genel olarak birbirine yakın konumlanmalar olsa da, her biri halen meteorolojik etki bakımından birbirinden çok farklı senaryolar.

Bu nedenle yazının ön açıklamasında dediğim gibi detaya şimdilik girmemek yerinde olur. Ancak, çok da büyük bir olasılıkla batı kesimlerde yağışlı bir hava var.

Bütün bu modellerin 850 mb sıcaklık ortalaması genel olarak iç-batı kesimlerde kar değeri açısından uygun…

GFS modelinin, ana senaryo dışındaki, diğer 20 senaryosunun gerçekleşme oranınına baktığımızda;
Ağırlıklı olarak, 31 Aralık 2011 öğle saatlerinde Ege merkezli bir alçak basınç alanı göze çarpıyor. Bu da gün içinde Ege sahil şeridi ile Marmara’nın batısında yağış ihtimalini güçlü kılıyor. Bu başlıkta yarın (27.12.2011) ya da bu akşam yeni güncelleme yaparım… Takip edin…

140 comments on “Yılbaşında Kar Olur Mu ?

 1. Does your blog have a contact page? I’m having
  problems locating it but, I’d like to send you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.

 2. Bu arada bugün “Yılbaşında Kar Olur Mu ? ” başlıklı bu yazım, bütün WordPress Türkçe blogları düzeyinde yayımlanan en popüler yazılar arasındaki sıralamada dördüncü sırada yer almış.

  • Tebrik ederim, hakkındır. Bu kadar ciddi ve bilimsel gerekçeleri ile hazırlanmış bir başlığın bu kadar çok sayıda kişi tarafından tercih edilmesi doğru yolda olduğunu gösteriyor. Tebrikler…

  • Tebrikler hocam 🙂 Eee bizim gibi havadelilerinin buluştuğu yerlerde normal bir durum… Başarıların devamını dilerim… 🙂

 3. Bu sistem geçti artık geçmiş olsun biraz dinlenin artık ama hafta sonuna yeni sistem var galiba ona bakmaya başlarsınız. DMİ %95 tutturduğunu söylesin varsın böyle havaları bilemedikten sonra ne yapayım ben % 95’i Afyon’a sistem boyu kar verdiler hiç kar yağmadı mesela neyseki siz varsınız

  • Teşekkür ederim.
   Yalnız bu sistem yukarı da sınır değerlere sahip olduğu için gerçekten çok zordu. Zira, modeller son güncellemelerde bile bu sistemde yukarı seviye sıcaklıklarında ciddi anlamda çelişki sonuçlar verdi. Örneğin, ECMWF’ye Ankara’ya bir güncellemesinde 850 mb’a -1 sokuyor, 500’e -26, bir güncellemesinde 0…2 arasında, 500’de -24 derece… GFS de, bütün modeller de böyleydi. Hal böyle olunca devamlı olarak sınır değerlerinde verilerle, kar verilse bir türlü yağmur verilirse bir türlü – her iki durumda da insanı şüpheye bırakabilecek bir sistemdi. DMİ aslında kar ve karla karışık yağmur vererek doğrusunu yaptı çünkü, böyle sınırda koşullar veren sistemlerde risk alamassınız.Yağmur demişken kar yağarsa, trafik felç olur. Ama kar veya karlakarışık yağmur derken yağmur yağarsa, insanların hayatlarında kar kadar olumsuz etki de bulunmaz. Bu nedenle, DMİ en kötü şartları göz önünde bulundurarak hava tahmini yapıyor. Öte yandan Türkiye’de balon ölçümleri günde 2 defa 00Z ve 12Z zaman aralığında gerçekleştiriliyor, eğer bu mevzuat farklı olsaydı örneğin 06Z ve 18Z’de de balon uçurulsaydı. Yukarı seviye hakkında daha doğru bilgilere sahip olunabilirdi…

   Ne yazık ki bu sistemle hava tahminlerine bugünden sonra 10 gün süreyle paydos yapıyorum blog da yeni başlık da açmayacağım zira, üniversitede final sınavlarım yaklaşıyor.

   • Siz yine dayanamayıp bir yorum yaparsınız umarım haftaya ki sistem için… Bu arada bugün Kızılcahamam soğuksu parkında 1400-1500 metreye yürüyüş yaptım 35 cm kar vardı harikaydı … kar gerçekten mükemmel bir şey!

 4. YORUMSUZ (ÖZELLİKLE FİKİRLERİNİ BURADA AÇIKÇA BEYAN EDENLERE KARŞI ACIMASIZCA ELEŞTİRENLERE)

  1. 30 aralık 2011 saat 16:33 TSİ’de yayınladığım, cuma gecesi, yılbaşı günü ve gecesi ile yılın ilk gününe ilişkin yağış tahminim:

  ALINTIDIR…

  En çok merak edilen soru Yılbaşı günü ve gecesine gelince…
  Sistem yarın etki alanını artıracak, Güney, iç ve batı bölgelerde gündüz saatlerinde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar olacak. Akdeniz kıyılarında kuvvetli yağışlar yine risk taşıyor. Lodosla birlikte ısınma da etkisini göstermeye maksimumları bugünkünden daha yukarı değerlere çekmeye çalışacak. Yılbaşı gecesi Trakya, Marmara’nın yüksekleri (Uludağ/kartepe), Bolu’nun yüksekleri (Kartalkaya), Çankırı Ilgaz ve Doğu Anadolu’da Muş, Bingöl, Bitlis, Van ve Hakkari çevrelerinde KAR YAĞIŞI olabilir. Ancak, İç Ege, Göller yöresi, İç Anadolu’da lodos nedeniyle gece sıcaklıklarının yüksek kalacağını (hava gece kapalı, gün içinde hafifde olsa yağmur şeklinde yağış varlığı, lodos) düşünüyorum ve buralarda özellikle kent merkezlerinde aralıklarla hafif yağmur bekliyorum. İç bölgelerin yükseklerinde gece karla karışık yağmur olabilir ancak kar yağışından sözedemeyiz.

  Ankara’ya gelince..Ankara meteorolojik tahmini en zor illerden birisidir..Son 2 gündür stratüs tipi bulutlanma, pus maksimum sıcaklığı yerle bir etti.

  Bu gece Ankara için güney ve batısında hafif ve lokal olmak üzere kar yağışları olabilir. Biz bu duruma OVERRUNNING diyoruz. Bu modelde Orta Akdeniz üzerinden gelen siklonun batı akdeniz kıyılarında sıcak ana cephesi vardır. Ancak bu ana sıcağın önünde 850 hpa da soğuk çekirdeğe en yakın bölge olan iç bölgelerde seconder sıcak cephe oluşumu gözlenmektedir ve bu seconder sıcak cephe süpriz kar yağışlarına neden olabilmektedir. Bunu en güzel bu gece 00 z tempinde 700 mb inverziyonu ile görebilirsin, Yer ve 850 mb soğuk, bu soğuk kütlenin üzerinde 700 mb daki sıcak hava tırmanışa geçer ve sıcak cephe oluŞumuna neden olur. Ankara’nın güney ve batısında bu oluşumun derecesine bağlı olarak lokal kar yağışları görülebilir.

  Yarın Ankara’da pusun dağılacağına ve temp eğrisinin değişeceği konsunda hem fikiriz. Gün içerisinde hafif yağmur görülebilir, gece de havanın kapalı olması, doygun bir havayla karşılaşacak olmamız tt ile td farkının çok çok az olacak olması, lodos ve şehir ısısı faktörleri yılbaşı gecesi Ankara’nın kar yağışına uygun olmadığını gösteriyor, yükseklerinde hafif karla karışık yağmur, merkezde hafif yağmur olasılığı bence daha fazla..

  2. 30 Aralık Cuma gecesi ve cumartesi sabah ilk saatler Ankara yağışı için değerlendirmem (Yayın tarihi:30.Aralık Cuma 20.01 TSİ)

  ALINTIDIR

  Birde biz hep yarınki yağışa odaklandık, bugün burada üstteki geniş yorumun satır aralarında da bahsettim,akşam raporuna da baktım, bu gece Ankara’da olabilecek (özellikle güney ve batı çevrelerinde) overrunning yağışını hiç konuşmuyoruz. Böyle bir pozisyonda akdeniz kıyısındaki sıcak cephenin önünde seconder sıcak cephe oluşabilir ve bu ankara için gece ve yarın sabah ilk saatlerde (850 soğuk çekirdek ısınına kadar) kar yağışına neden olabilir..Bu konuyada bir parantez açmak isterim…

  Yılın ilk günü soğuma belirginleşiyor, iç bölgelerde hafif kar yağışarı olabilir, Ankara’da da öğleden sonraki periyotta ve akşam ilk saatlerde hafif kar yağışı görebiliriz.

  Bilgi ve değerlendirmelerinize…
  Ümit TURGUT

  • Vallahi Hocam sizin yağmur tahmininizi baştan beridir biliyorum.
   ——————————————————————-
   Sevgili blog takipçileri, Ümit Turgut MGM Analiz ve Tahminler Şubesi Uyarı ve Tahminler grup sorumlusudur. Lütfen yorumlarını okuyun.

   • Teşekkürler ancak sabit fikirli ve ön yargılı bazı arkadaşlar var, fikirlerini belirtmeden tartışmaların ne üzerinden yapıldığını bilmeden acımasızca eleştiriyorlar sözüm onlara oldu…

    Bu olayı kapattık ve artık önümüzde cuma günü yine orta akdeniz üzerinden gelen ancak cumartesigünü balkanlar üzerinden soğuk havası eklenecek bir sistem gelişi söz konusu, isterseniz bu tartışmalara son noktayı koyalım, başka bir başlık altında yeni gelecek sistemi olası kuvvetli yağışlarını, soğumayla bbirlikte gelecek hafta sonuna kar yağışı olup olmayacağını o başlıkta tartışmaya başlayalım.
    Herkese iyi bir hafta dileklerimle…

    • Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

 5. YORUMSUZ (ELEŞTİRENLERE ÖZELLİKLE )

  YORUMUN YAYINLANDIĞI TARİH:30.12.2011 Cuma 16:33 TSİ

  CUMAYI CUMARTESİYE BAĞLAYAN GECE TAHMİNİ:
  Bu gece Ankara için güney ve batısında hafif ve lokal olmak üzere kar yağışları olabilir. Biz bu duruma OVERRUNNING diyoruz. Bu modelde Orta Akdeniz üzerinden gelen siklonun batı akdeniz kıyılarında sıcak ana cephesi vardır. Ancak bu ana sıcağın önünde 850 hpa da soğuk çekirdeğe en yakın bölge olan iç bölgelerde seconder sıcak cephe oluşumu gözlenmektedir ve bu seconder sıcak cephe süpriz kar yağışlarına neden olabilmektedir. Bunu en güzel bu gece 00 z tempinde 700 mb inverziyonu ile görebilirsin, Yer ve 850 mb soğuk, bu soğuk kütlenin üzerinde 700 mb daki sıcak hava tırmanışa geçer ve sıcak cephe oluŞumuna neden olur. Ankara’nın güney ve batısında bu oluşumun derecesine bağlı olarak lokal kar yağışları görülebilir.

  CUMA AKŞAMI (YORUMUN YAZILDIĞI SAAT 20.00 TSİ)

  Biz bir de biz hep yarınki yağışa odaklandık, bugün burada üstteki geniş yorumun satır aralarında da bahsettim,akşam raporuna da baktım, bu gece Ankara’da olabilecek (özellikle güney ve batı çevrelerinde) overrunning yağışını hiç konuşmuyoruz. Böyle bir pozisyonda akdeniz kıyısındaki sıcak cephenin önünde seconder sıcak cephe oluşabilir ve bu ankara için gece ve yarın sabah ilk saatlerde (850 soğuk çekirdek ısınına kadar) kar yağışına neden olabilir..Bu konuyada bir parantez açmak isterim…

  YILBAŞI GÜNÜ VE GECESİ TAHMİNİ: (YORUMUN YAYINLANDIĞI TARİH:30.12.2011 Cuma 16:33 TSİ)

  Yarın Ankara’da pusun dağılacağına ve temp eğrisinin değişeceği konsunda hem fikiriz. Gün içerisinde hafif yağmur görülebilir, gece de havanın kapalı olması, doygun bir havayla karşılaşacak olmamız tt ile td farkının çok çok az olacak olması, lodos ve şehir ısısı faktörleri yılbaşı gecesi Ankara’nın kar yağışına uygun olmadığını gösteriyor, yükseklerinde hafif karla karışık yağmur, merkezde hafif yağmur olasılığı bence daha fazla..

  YILIN İLK GÜNÜ TAHMİNİ:(YORUMUN YAYINLANDIĞI TARİH:30.12.2011 Cuma 16:33 TSİ)

  Yılın ilk günü soğuma belirginleşiyor, iç bölgelerde hafif kar yağışarı olabilir, Ankara’da da öğleden sonraki periyotta ve akşam ilk saatlerde hafif kar yağışı görebiliriz.

  Saygı ve sevgilerimle, iyi bir yıl dileklerimle….

 6. HELE ŞÜKÜR BE!!! Altındağ/Karapürçek’te yoğun kky yerini kara bıraktı güzel bir duygu … aşağıdan yeni kütle geliyor … o bizi mutlu eder sanırım 🙂

  • Yeni mi döndü kara ? Ben de Bilkent’e döndüm. Kızılay’da 1 saat önce yağmur vardı. Otobüs çıktı Bilkent’e 2 cm yeni örtüsü vardı. Son 1 saattir etkili bir kar yağışı ve sis de var.

   • Evet 10 dk oldu ..aynı şekil burdada şuan öyle 3-4 saat yağarsa burdada birşeyler olur … SİS var göz gözü bizim dibimizdeki dağ gözükmüyor…

   • Az önce 3.etaptan arkadaşım aradı,güzel bir kar yağışı varmış Ankara’da.Ah ah,dün gece keşke İzmir’de soğuk olsaydı.

    Şu resimdeki oluşanlara bir bakın hele.Sırf sıcaklıktan kaybediyoruz 😦

    • Resim de tam gösterdiğiniz yer 2-7 reflectivity civarında, orada oraj da yok. (Ben tam okun ucundaki yerden bahsettiğinizi düşündüm.) 2-7 reflectivity değerlerinde virgadan şüphe etmek lazım…
     Kar yağışlı alanlar radar sarı veya sarımtrak yeşil gibi tonlarda olmaz. Su oranı daha az olduğundan düşük reflectivity değerlerinde olur. İzmir’de soğuk olsaydı, şu çeme civarındaki kütleler o kadar reflectivity de olmazlardı. Şu Gaziemir civarındaki gibi olabilirdi.

    • 2-7 reflectivity olduğunu biliyorum,hatta blogumda uyarı bile yayınlamıştım ve gerçek oldu,İzmir’de oraj sadece 10 dakika sürdü sonra çekildi.Acaba bulutlar güç mü kaybetmişti?

  • Bilkent’te de aynı asfalta bile tuttu, yalnız Kızılay’dan gelen haberler kötü, oralar hala kky ve yağmurmuş 😀 ilerleyen saatlerde oralarda da dönecektir…

  • Anakra radarına bakıcak olursak en az 2-3 saat devam edecek gibi… radardan sıkı takip etmek lazım…akşam etkisini kaybetmeye başlar tahminimce…. daha doğru düzgün uyuyamadım… birazdan gene uyumaya çalışacağım…. radardan takip et, şuan kafam durmak üzere 😀

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.