Galeri

Haftasonu Sistemi ve Özel İstanbul Değerlendirmeleri

Başlıktan da anlaşıldığı gibi bu sistemde ağırlıkla İstanbul‘a yönelik meteorolojik değerlendirmelerde bulunacağım, bununla birlikte özellikle deniz etkisi yağışları açısından Marmara ve Batı Karadeniz teknik mercek altında olacak.

Pilot ilimiz İstanbul dışındaki diğer merkezlerle ilgili soru ve yukarı atmosfer ile ilgili değerlendirmeleri başlık altında yorum sekmesini kullanarak yazabilirsiniz. Sistemle ilgili diğer bütün tartışmaları Havadelisinin Not Defteri‘nden takip edebilirsiniz. 21 Ocak 2012’ye kadar sistemle ilgili değerlendirmeleri blogun “Serbest Tartışma” bölümünde değil buradan takip edeceğiz.

Bu başlık her gün düzenli olarak güncelleyeceğim, eskide kalan değerlendirmeler yazının alt kısmında, yeniler ise üstte yer alacak – White Fox

—————————————————————————————————————
—————————————————————————————————————

ÖN NOTLAR:
Ön Not I : Deniz etkisi yağışlarına ilişkin bu başlık altında yapılacak olan değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için şu makaleme göz gezdiriniz!
Ön Not II : Yağış tipine ilişkin bu başlık altında yapılacak olan değerlendirmeleri daha iyi anlamanız için şu makaleme, thickness (kalınlık) ile ilgili değerlendirmeleri anlamak için de şu makaleme göz gezdiriniz!
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

17.01.2012 10:50 Bugüne İlişkin İstanbul NOWCASTING + Dün Akşama(16 Ocak 2012) İlişkin Bilgiler + PAYDOS
Bugün İstanbul’un özellikle de Anadolu yakasında yer yer kısa süreli kar sağanakları görülebilir. Ayrıca Marmara denizinin güneydoğu ve doğusunda da kalan merkezlerde de deniz etkisine bağlı olarak gelişen kar sağanaları görebilmemiz mümkündür. İstanbul’da sıcaklık bugün de yine 2-3 dereceyi zorlayacatır…

Bu yaptığım hava tahmini en azından perşembeye kadar olan son değerlendirmemdir. Yani paydos diyorum! 🙂 En az 2 gün bu başlık altında güncellemelere ara vereceğim… Perşembeden itibaren yeni bilgiler girebilirim 🙂16.01.2012 tarihli 16:40 Nowcasting bülteninde(biraz aşağıda) kütlelerin deniz etkisi yağışlarından daha farklı konvektif oluşumlar olduğunu ve İstanbul’da gökgürültülü kar yağışı olabileceğini belirtmiştim. Nitekim bu tahminim doğru da çıkmış, Levent, Sarıyer, Beşiktaş’ta kar yağarken gök gürlediği bilgisi elime ulaştı.
Yukarı da dün geceye ait hem balon ölçüm sonucu bir altta benim maksimum sıcaklığa göre modifiye ettiğim skew-t log (p) diyagramı var. Bütün bunlarıgökgürültülü kar yağışı ender görülen bir olgu olduğu için arşivsel olarak burada sergilenmek için radar görüntüsü ile birlikte bu başlık altına koymayı uygun gördüm. 10 gün içinde blogda gökgürültülü kar oluşumu ile ilgili olarak bilimsel bir makale hazırlayıp yayımlayacağım – takipte kalın.


————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 16.01.2012 SAAT 16:40 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

İstanbul’daki yağışların konvektif olduğu 12Z balon ölçüm analizleri ile netlik kazandı. Deniz etkisi yağışları da konvektiftir fakat şu sıralar İstanbul’da görülen kar sağanakları karalar üzerinde de oluşabiliyor. Denize muhtaç değil, yani doğrudan deniz etkisi(sea-effected) yağışları değil, denizin ılıman etkisinin pekiştirdiği konvektif yağışlar (sea-enhanced) diyebiliriz. Balon ölçümüne göre hiç bir seviyede enverziyon yok.
Tam bir deniz etkisi yağışı olabilmesi için 3000 metre ila 1500 metre arasında bir tepe enverziyonunun varlığı gerekirdi. (Analizin resimini üstüne tıklayarak büyütebilirsiniz. 🙂 )

Zira balon ölçüm sonuçlarına göre hiç bir seviyede enverziyon olmadığını emagram verisi üzerinden rahatlıkla anlayabiliyoruz. (İzotermler dikey yükseliyor.)

12Z balon ölçümünde dikkat çeken en önemli unsur ise rüzgarın durumudur.
Rüzgar daha çok, 700 mb ila aşağı seviye arasında kareyel ila yıldız kerte batı yönünde estiğidir. Konvektif oluşum nispeten dahasıcak denizden de güç aldığı için 700 mb ve altındaki rüzgarların genel dağılımı daha çok önemli kabul edilmelidir. Model verileri ve analiz değerlerini beraber yorumlarsak, mevcut durumda rüzgarın yönüne göre İstanbul’un özellikle kuzey tarafları (Sarıyer, Beykoz, Şile hattı) ile Marmara denizinde yine Tuzla-Yalova-Gemlik-Mudanya civarları yani Marmara denizinin güneydoğusu bu akşam orta kuvvette kar sağanakları almaya devam edecek ve bu yağışlar buralarda yağış sırasında yer yer yoğun olarak gözlemlenebilir(Bakınız kırmızı alanlar). İstanbul’un geri kalan yerlerinde ise sağanak hafif kar veya yer yer orta şiddette kar sağanak geçişleri görülebilir. (Renksiz alanlar)
Yağışlar kesinlikle homojen dağılmayacak… Hatta kuzeydeki kırmızı alanı biraz daha Kocaeli sınırına çekebilirdim.

Kararsızlık kış mevsimine göre gayet iyi durumda, eğer yukarıda daha da soğursa, özellikle deniz üstüde tek tük şimşek de çakabilir… 🙂 🙂 🙂

Akşam da nowcasting tazeleyebilirim, takipte kalın esen kalın 🙂
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

YENİ – 16.01.2012 SAAT 10:00 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

İstanbul’un dün geceye ait temp değerlerine göz attığımızda Karadeniz’den gelebilecek deniz etkisi yağışlarının şimdilik mümkün olmadığını anlıyoruz. Üst seviyeler rüzgar genel olarak (kuzey)batı-doğu ekseninde ağırlık kazanmış. Model verilerine baktığımızda da durum öğleden sonraya kadar pek değişmeyecek. Yani Karadeniz’de oluşan (ve güçlenen) kütleler İstanbul’un kuzey kıyısından öğle saatlerine kadar el sallarayak geçmeye devam edebilir. 🙂
Esasen temp sonucuna göre, yukarı da bir tepe enverziyonu da mevcut değil, bu yüzden Karadenizdeki yeşil oluşumlar için deniz etkisi (sea-effect) yerine deniz pekiştirmesi (sea-enhancehed) yağışları dememiz daha isabetli olur. Çünkü, zaten animasyonda da gördüğünüz gibi aslında kütleler Trakya üzerinden Karadeniz’e gelip orada denizdeki nem ile güçleniyor (pekişiyor). Peki İstanbul’da bugün yağış olmaz mı ? Kar sağanakları olabilir ama buna amatör olarak hava tahminine kalkışanların dediği gibi tam bir deniz etkisine dayandırmak doğru değil. Yalnız öğleden sonra ve özellikle akşam yukarı rüzgarların batı kerte yıldız, batı karayel, karayel ve yıldız kerte batıya dönmesiyle önce Anadolu yakasında, boğazda ve ardından Avrupa yakasında daha etkili yağışların görülmesi mümkün, hatta Karadenizdeki kütleler belki tam bir deniz etkisi yağışı karakteri de kazanabilir. Bundan emin olmak için öğle temp verilerini beklemek gerekli…

Dün yaptığım NOWCASTING metninde Yalova çevresinde deniz etkisi yağışları oluşabileceğini belirtmiştim. Animasyonda da görüldüğü gibi bölge direkt Marmara denizinin etkisi ile o bölge yağış alıyor. Bütün gün de aralıklarla almaya devam edecek.

Gün içinde veya akşam yeni nowcasting yaparım – takipte kalın.
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

YENİ – 15.01.2012 SAAT 19:30 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)

Yarın Yalova, Çınarcık, İzmit, Armutlu, Gemlik, Orhangazi, Gebze, Mudanya civarları Marmara denizinin etkisi ile orta-yoğun şiddette kar sağanakları alabilecek. Radardaki kütleler zaman zaman doğudaki Adapazarına kadar sokulabilir.

Yarın İstanbul’da da yer yer kar sağanakları olsa, zaman zaman güneş kendini gösterebilir. Sıcaklık gündüz 3 dereceyi çok rahat bulur.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 15.01.2012 SAAT 10:00 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)
00Z analizim gece 01:00 sularında Uşak 1 derecede yağan yağmuru hatta akşam saatlerinde Afyon’daki açıkladığını düşünüyorum. Gecenin ilk saatlerinde Egenin iç kesimlerinin güney tarafında soğuk cephe bir sıcak cephe gibi farklık gösterdi. Nedenini yer seviyesindeki soğuk havanın, soğuk cephenin bölgeye taşıdığı soğuk havadan daha soğuk karakter göstermesine bağlanabilir.
(ECMWF analiz değerleri için burayı tıklayın)
Bugün İstanbul’da ve civarlarında cephesel oluşumlara bağlı yağışlar gözlemlenmeyecek.

Şu sıralar Pendik, Tuzla tarafları Marmara üzerinden gelen hava kütlesinin topografik faktörlerle sürtünmeye(friction) uğraması sonucu çok yerel bir alanda kar yağışı yapıyor. Modeller çoğu zaman böyle yağışları yakalayamaz. Bunu da yakalayan olmadı.

Öğleden sonra rüzgar yön değiştiriyor. Öğleden sonra İstanbul yer yer özellikle akşam saatlerinde sağanak biçiminde karlakarışık yağmur ve kar sağanakları alabilecek. Bu yağışlar da şu sıralar Pendik tarafındaki yağışlar gibi deniz etkisi kökenli olacaktır. Çok kuvvetli değiller.

Bu akşam saat 21:00 sularında yeni bir nowcasting yaparım – Takipte kalın.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 14.01.2012 SAAT 16:20 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ)
————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

Şu sıralar İstanbul genelinde yağış kar ve karlakarışık yağmur şeklini almış durum, özellikle Avrupa yakasında (Başakşehir, Hadımköy’de) yer yer kar örtüsünün oluştuğunu, ancak İstanbul boğazı çevresi boyunca tutmadığını ve akşama kadar da tutmayacağını söyleyebiliriz.

Herkes tarafından beklenen cevaplanması gereken soru ise, kar yağışının İstanbul’da bu gece devam edip etmeyeceğidir ?

Bu sorunun cevabını, 16:20 Nowcasting bülteninde cevap vermeye çalışalım. 🙂

Genel olarak model verilerini ve sinoptik haritalarını incelediğimizde yağışın gece saatlerinde (cephenin geçişi ile) İstanbul’da hafifleyeceğini ardından önce Avrupa yakasında kesinleceği söyleyebiliriz. Deniz etkisi (sea effetc) gibi mezo ölçekli oluşumlar bugün İstanbul’da beklenmemeli zira rüzgâr koşulları buna müsait değil. Bu yüzden amatör hava tahmini yapan çevrelerin “sea effect kar” olur beyanlarını ciddiye almayın. Şu sıralar İstanbul genelinde yıldız kerte batıdan esen rüzgar açısal olarak iyice 270 dereceye yaklaşıcak, bu da deniz etkisi yağışlarını İstanbul için zor kılıyor.

17062 kodlu Göztepe’ye ait GFS 21Z ürününe baktığımızda, genel olarak olarak yoğunlaşma depresyonunun bozulduğunu bu nedenle gece etkili bir kar yağışı beklememin isabetli olacağını düşünüyorum.

Modelin 15 Ocak 2012’ye ait 00Z ve 03Z ürünlerinde 21Z’deki gibi bir parallik söz konusu, parçalı çok bulutlu bir hava alâmeti var.

Sahil kesimi bu gece 0 dereceyi görmez gibi ama daha karasal olan içeride kalan ilçeler 0 derece ve altını görecektir. Akşam değerlendirmesinde bunu netleştireceğim.

16:10 Nowcastingimi bir bilim adamına ait komik bulduğum bir açıklamaya gönderim yaparak bitiriyorum. 🙂

Haberin kaynağı burada – OKUYUN !

İstanbul gibi deniz kıyısında olan bir çok şehrin kar yağışı aldığına da dikkat çeken Kadıoğlu, “İstanbul’da kar yağması için havanın biraz daha soğuk olması gerekiyor. 1.5 kilometre yukarıda hava sıcaklığının en az -10 derece olması lazım ki düşen kar kristali erimeden yere inebilsin. Tabii bir de İstanbul beton yığını. Bir sürü araç var trafikte. Yapay olarak ısıtılan bu kadar büyük bir bina blokunun olduğu bir yerde şehir ısı adası da oluşuyor. İstanbul etrafındaki kırsal alana göre 3-4 derece sıcak olabiliyor. Bu da İstanbul’un kırsala göre daha az yağış almasına neden oluyor” diye konuştu.

🙂 🙂 🙂
İstanbul için yaklaşık olarak 1500 metre kabul edilen 850 mb sıcaklığını standartlaştırarak, -10 barajı koymak son derece saçma, amatör meteorologların bile yapmadığı türden bir yaklaşımdır. Bu bilimsellik dışı yaklaşım İstanbul gibi boğaz hattı boyunca rüzgâr alan bir merkez için ısı adası teziyle güçlendiriliyor.

Doğrusu İstanbul’da 1000 mb ile 850 mb seviyesi arasındaki fark ne kadar az olursa 1500 metre sıcaklığının -4 bile olduğu durumlarda kar yağabileceğidir. İstanbul’da kuvvetli rüzgâr olursa ısı adası etkisinden de söz edilemez.

Ayrıca bir başka bilim adamı da 4 derece sınır vererek durumu standartlaştırmasına da katılmıyorum. Daha doğrusu değerler üzerinden standartlaştırma yapılmasına karşıyım. Bu tür haberleri okuyan birileri, hele ki bizler gibi Meterolojinin teknik mutfağı ile pek uğraşmıyorlarsa 4 derece oldu diye kar beklentisine girebilirler…

Neyse bu akşam 21:00-21:30 gibi gerek görürsem yeni şimdi görümümü (nowcasting) yayımlayacağım…Durum değişmesse yayımlamam

Takipte kalın

YENİ – 14.01.2012 SAAT 10:50 İSTANBUL NOWCASTING (ŞİMDİGÖRÜ) – YENİ

Sabah saatlerinde Tekirdağ ilçeleri ile Çatalca’da başlayan kar yağışının; şu sıralar yağmur alan İstanbul’un yakın zaman içinde yüksek kesimlerinde, zamanla Anadolu yakasında görülebileceği kaanatindeyim.

Şu sıralar İstanbul’da rüzgar karayele döndü. Bu kar açısında iyi bir haber, dün akşam ve dün öğleye doğru yaptığım değerlendirmede öğleden sonra sıcaklığı öğleden sonraki sıcaklıktan daha yüksek olacağını, en yüksek sıcaklığın sabah saatlerinde ölçülebileceğini belirtmiştim. Yani, meteorolojik gelişmeler tam beklediğim seyirinde ilerliyor. Ne erken ne de geç.

HIRLAM, NAE gibi sınırlı alan modelleri ile GFS model verilerine göre kar açısından yeterli olacak soğuma İstanbul’da yağış sona ermeden yakalayabiliyor.

GFS Skew-t Log (P) 15Z diyagramına göre akşama doğru İstanbul genelinde karlakarışık yağmur ve kar görülebilir.

Ancak Moda, Bakırköy gibi alçak yerlerde ağırlıklı olarak yağmurun görüleceğini ve genel olarak İstanbul’da ciddi bir örtü beklentisine girilmemesi gerektiğini unutmayın. Ancak, İstanbul trafiğinde ciddi sıkıntı yaratabilir.

Rüzgar öğleden sonra İstanbul’da yıldız kerte batıdan esecek…. 🙂

Saat 21:20’ye kadar mutlaka yeni bir nowcasting daha yaparım takipte kalın!

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 13.01.2012 SAAT 21:10 İSTANBUL DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Bugün öğleye doğru 11:40’da yaptığım tahmini bir kez daha gözden geçirmek için yeni bir durum değerlendirmesi yapıyorum.
Öğleden önce GFS 15Z skew-t log(p) verileri:Öğleden sonra GFS modeline göre ıslak termometre sıcaklığı yer seviyesinde kar için uygun seviyeye geliyor. Görüldüğü
gibi ışba sıcaklığı da zaten sıfırın altında kalıyor. Yalnız yağış çok kuvvetli değil gibi…

Akşam için 18Z çıktısında da soğumanına arttığını görüyoruz.
1000-850 mb değerleri de İstanbul’da kar açısında uygun değerlerde:


500 – 700 – 850 mb sıcaklıkları da kar açısından uygun değerlerde:


Kısaca şunu söyleyebiliriz;
İstanbul’da en yüksek sıcaklıkları cumayı cumartesiye bağlayan gece ve öğleden önceki zamanda ölçülecek. Yarın öğleden sonra İstanbul daha soğuk olacak. Yarın en yüksek sıcaklık boğaz çevresinde 5-6 dereceyi bulabilecek. Ancak, yağmurla başlayacak yağış zamanla önce yükseklerde, akşam saatlerinde sahil kesiminde karla karışık yağmur ve kar şeklini alacak…

Akşam saatlerinde özellikle, Anadolu yakasınde kar ve karlakarışık yağmur sağanakları görülecek gibi duruyor. 🙂

Yarın akşam ayrıca Güney Marmara boyunca yağışın karla karışık yağmur ve kara şeklini alması ve bu yağışların orta kuvvette etkili olmasını bekliyorum…

Yarın (14.01.2012) öğleye doğru yeni değerlendirme yaparım.

————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 13.01.2012 SAAT 11:40 İSTANBUL DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Büyük bir tereddütle bu değerlendirmeyi yapıyorum, çünkü genel olarak yarın İstanbul’un kuzeyde kalan ilçeleri ile yükseklerinde kar ve karla kaırşık olasılığına ilk dikkat çeken tek kişiyim !!!! 😀 Aşağıdaki değerlendirmem ile büyük risk almış bulunmaktayım. 😀

Yarın(14.01.2012) öğleden önce İstanbul çevreleride yağışın başlamasını ve bu yağışların İstanbul’un kuzeyde kalan ilçelerinin yükseklerinde (mesela Çatalca’da) karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasını ve günün günün ilerleyen saatlerinde İstanbul’un yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklini alacağını düşünüyorum Sahil kesiminde yağışların – Beşiktaş, Tarabya, Kadıköy vs, gün içinde kar görme ihtimalleri Beylikdüzü, Hadımköy veya Sarıyer-Rumelifenerindeki kadar yüksek bir olasılık taşımıyor, ağırlıkla yağmur alacaklar. Bu yerlerde yağış kara dönerse bile ciddi anlamada örtü oluşması beklenmemelidir. Ayrıca Moda, Beyoğlu gibi alçak yerlerde ağırlıklı olarak yağmurun görülme ihtimali daha fazla gözüküyor.

İstanbul’da en yüksek sıcaklık cumayı cumartesiye bağlayan gece veya sabahın saatlerinde ölçülecek. Yarın öğleden sonra İstanbul daha soğuk geçiyor. Yarın en yüksek sıcaklık 5-6 dereceyi bulabilir. Yer yer 7 dereceyi zorlayabilir.

Ayrıca Trakya genelinde de kar beklemek isabetli olur.

Bu akşam saat 21:00 sularında yeni bir güncel değerlendirme yapacağım, tereddütle yaptığım bu tahmini yeniden revize edeceğim. Takipte kalın….


————————————————————————————————————–
————————————————————————————————————–

ESKİ – 12.01.2012 SAAT 21:00 DURUM DEĞERLENDİRMESİ – ESKİ
Nihayet İstanbul uzun zamandır hasret kaldığı soğuma ve beraberinde kar yağışlarını alabilecek gibi duruyor. Her ne kadar büyük oranda modellerde bir birlik olsa da İstanbul’da kar yağışı için miktar belirtmenin veya miktarca çok olacak demenin erken olduğu kanısındayım. Kesine yakın ifadelerde bulunmanın tutarlılık açısından şimdilik kaçınması gereken bir davranış biçimi olduğu fikrindeyim.

Bu sistem İstanbul’da kısa süreli kar sağanakları şeklinde yağışa neden olup, yağışın kesilmesiyle erimeye başlayacak periyodik ince kar örtülerinden ibaret olabileceği gibi, esasen deniz etkisi mekanizmalarının devriye girebilecek olması ihtimali dahilinde de akşama kadar sürekli aynı yerel bir bölge civarında kar yağışına sebebiyet de verebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün  İstanbul konusundaki temkinli yaklaşımını bu nedenle yerinde görüyorum.

Detayları özellikle ilerleyen günlerde bu başlık altında yapacağım nowcasting bültenlerinde güncel olarak bildirmeye çalışacağım.


Yağışın miktarında detaya girmekten şu anda kaçınsam da İstanbul’un soğuktan kaçışının olmadığı cluster (diğer 20 senaryonun kümelenip ortalamalarının senaryoları) verilerinin diyagramdaki ana senaryo ile mükemmel korelasyon içinde bulunması ile net biçimde ortada!

MULTIMODEL 500 hPa Spaghetti


MULTIMODEL 850 hPa Ortalama

Bugün için İstanbul değerlendirmem yüzeysel düzeyde kalacak, yarından itibaren detaya girmeyi düşünüyorum. Başlığı düzenli takip edin… 🙂

85 comments on “Haftasonu Sistemi ve Özel İstanbul Değerlendirmeleri

 1. Bunun için NTV’deki ve diğer hava tahminlerinin aksine ben de orta kuvvette yağabilir dedim. 🙂 Bu arada saat 08:00 itibaren Çorlu’da kar yağışı başlamış!

 2. Merhaba öncelikle tahminleriniz ve yorumlarınızdan dolayı teşekkür ve bu denli detaylı anlatımlarla bize yardımcı olduğunuz için takdir ediyorum sizleri 🙂 Benim sorum Tekirdağ bu sistemden yani sadece cumartesi gecesi ve pazar değil salı carsamba persembe günlerini kapsayan bölümde kardan ne kadar nasibini alacak ? Sonuçta denize kıyısı olan bir kent her ne kadar Trakya olarak baz alınsa da ? Çok belirgin olarak bir farkımız var. Acaba etkili, en azından örtü seviyesinde kar yağışı alma olasılığımız nedir ? saygılar….

  • Ben prensiben 3 gün odaklı ve nowcasting (şimdigörü) tahminleri yaptığım için, çarşamba ve persşemde “kardan ne kadar nasibini alır?” sorusuna net biçimde sırası geldiği zaman cevap vermek isterim. Lütfen anlayışla karşılayın. Sonraki günler hatırlatırsanız seve seve cevaplarım.

   Yarın yağış Tekirdağ sahil kesimind ağırlıklı olarak yağmur ve KKY şeklinde, yağışın sonuna doğru tam kara dönerse bile kayda değer bir örtü beklememek gerekir diye düşünüyorum.

   • Anlıyorum yorumunuz için teşekkür ederim bu cevap beni biraz umutsuz bıraktı doğrusu hani kky bile az miktar diyorsak bu üzücü 😦 … kısmet kader…. ne diyelim ?

  • Aslında yağışın sonu kar gözüküyor ama tam soğumayı yakaladığı an yağış zayıflamaya da başlıyor. Tekirdağ’da sıfırın üstünde de kar yağması söz konusu olduğu için de örtü beklentisine girmeyin dedim ama içeride kalan ilçelerde yer yer örtü oluşabilir. 🙂

 3. Sayın meslektaşım bu sistem Samsun merkez kıyı kesimine ne getirir acaba. Özlenen kar bize de gelecek mi? Cevapların için şimdiden teşekkürler…

  • Yağış bu akşam saatlerinden sonra başlar ve merkezde önce yağmur şeklinde başlayıp ardından kara dönebilir. Samsun’un iç kesimlerin ciddi örtü oluşumu gözlenecektir. Pazartesi de Samsun merkez karla karışık yağmur ve kar yağışlı, sıfırın üzerinde yağdığı için arabalara çimlere geçici olarak tutabilir ama yollara, kaldırımlara zor gibi duruyor. Son durum bu 🙂

 4. Öncelikle tahminleriniz ve siteniz hayırlı olsun 🙂 Beni zaten Hava Delisi’ndeki yorumlarımdan da biliyorsunuzdur. Benim sormak istediğim şey, Tuzla’da şehir ısı adasının az olduğunuda göz önünde bulundurursak yarın için durum ne olabilir?

 5. “Protestoya son verdim” yazısından sonra sorabilirim sanırım 🙂 Ankara ne kadar kar alır White Fox.. ? Bu pazar için soruyorum .. Ve bir soru da ; 19 20 sine doğru Ankara ‘yı da etkileyecek güçlü bir a.b. ‘ın oluşma ihtimali nedir ? ..

   • Sanırım bu hafta içi ancak evde kar yağdırma deneyini yapıcaz Ankara’da.. Kaynayan suyun buharını bir anda -15 lik pencerenin önüne koyup bi güzel kar yağdırırız artık 🙂 geçen sene sen bahsetmiştin yanlış hatırlamıyorsam :)..

 6. Öncelikle yeni tahminleriniz hayırlı olsun White Fox; yarın ve önümüzde ki haftaya dair öngördüğünüz kuzey bölgesi ve yüksek kesim olarak belirttiğiniz bölgeye Esenyurt-Bahçeşehir hattını da ilave edebilir miyiz?

   • şimdiden teşekkürler, bende fırsat buldukça yaşadığım yerdeki (bahçeşehir) gözlemlerimi aktarmak isterim; görüşmek üzere kolay gelsin…

   • Mehmet Bey, Alibeyköy Baraj’ı çevresi de bu hatta benzer özellik göstermekte midir? Ortalama rakım 110m civarında ve denize uzak sayılır. Lake effect, biz barajın güneyinde oturanlar için effective midir? (daha doğrusu bu tip küçük barajlarda lafe effect olur mu?)

 7. Hocam havaturkiye.com daki GFS senaryolarının clusterlanmış hali soğuk hakkında hem fikir ancak yağışta değişimler var. Bence son 24 saatte bile ufak çaplı değişimler olacak. Noktasal yağış işini radar ve skew-T log(p) çözer gibi. GFS senaryolarının clusterlarının tamamı önümüzdeki haftanın tamamında yer seviyesinde yerleşen soğuğun özellikle iç bölgelerde devamlı kar seviyesinde olacağını gösteriyor. Cluster sistemini uzun süredir takip ediyorum ve başarılı buluyorum. Cluster ihtimallerinden biri gerçekleşiyor. Şu anki verilerle bu aşamada İzlanda etkisine girmemizi olası senaryo olarak görmüyorum ve %20 ihtimal olduğunu düşünüyorum Sibirya kaynaklı yer seviyesi soğuğuyla bir süre daha beraberiz gibi görünüyor. Bu sistemin ardından güncel verilerle bir değerlendirme daha yapmak isabetli olacaktır. ECMWF ensemble ve cluster verileri de olsa bence tahmincilikte çığır açılabilir. 🙂

  Yeri gelmişken Çorum için skew-t değerlendirmesi isteğimi dile getireyim. Zira benim yine bu blogdan öğrenerek kendi kendime yaptığım değerlendirmelerim sizinki gibi olmuyor! 🙂

  • Blogun sessiz takipçilerinin bir şeyler öğrenerek yorum yapmaya başlaması beni çok memnun etti. 🙂
   Çorum için Skew-t Log (P) incelemesini yarın öğle saatlerinde yapmamız kesinlik açısından daha isabetli olur zira, son 6 saatte bile yukarı atmosfer verileri değişebilir, o işin tam da nowcasting kısımı 🙂 Yarın değerlendirelim onu, unutursam hatırlatın.

 8. Son revize ettiğin tahminine katılıyorum örtü yapabilecek yerlerden birisi olarak Esenler’i görüyom şahsi görüşümdür, sistem kesinlikle uzun solukludur, efsane olmaya adaydır ama sea effect desteği şart İstanbul için konuşuyom.

  • 1- Yarın Esenler’de örtü konusunda ben olsam böyle konuşmazdım.
   2- Yukarıda son yazdığım tahmin revize edilmiş bir tahmin değil, akşam revize edilmiş hale gelecek.
   3- Efsane olmaya adaylık konusunda daha evvel kaç sistemi aday gördünüz, peki bunu sizce efsane yapmaya aday yapan nedir bunu da açıklayın ?

  • Kızılcahamam daha çok soğuk cepe geçişi ile yağış alacak gibi duruyor, en azından son veriler bu yönde. Miktar durumundan sistemin netlik kazandığını düşündüğüm zaman bahsedeceğim.

 9. Sayın White Fox,
  Ankara’dan sizi keyifle takip eden biri olarak protestonuzda haklı görüyorum;
  Ama lütfen yılbaşı akşamında yaptığınız nowcastinglerle almış olduğumuz keyiften ve heyecandan bizi bu sistemde mahrum bırakmayın. Kafaların karıştığı anlarda güncel; olarak son sözü sizden duymaya alıştık. Yola devam edelim hep beraber!
  Zaten bir tilki asal pes etmez….hep yalnızdır ama yola devam eder, durmadan….bıkmadan….
  Weatheronline Ankara için son güncel 48 saatlik öngörüde pazar günü için 02-08 aralığında 17 kg yağış öngörmüş ki bu da iyi bir kar örtüsü oluşturabilir en azından yükseklerde….Beni ilgilendiren kısmı şu ki oğlumun yaşgününü pazar sabahı Ahlatlıbel’de okul arkadaşları ve aileleri ile birlikte brunch olarak kutlamayı planlıyoruz. Kar yağması durumunda o bölgede yollar kapanabileceğinden benim en geç cumartesi akşamı son durumları analizleyip, sizlerin de fikrini alarak yağış durumuna göre programı iptal etmem-velilere bildirmem gerekiyor. Bu konuda sizden ne kadar bilgi alabilirsem o kadar iyi olacak benim için…Saygılar…

  • Hala düşünceliyim bu konu da… ama muhtemelen gerçek takipçilerimi(kendi seçtiğim) bu başlık altında yorum yazdıkları takdirde arka planda bilgilendirebilirim(yorumu onaylamadan!). Bu bilgilendirdiğim takipçilerim ile “gizlilik sözleşmesi” yaptığımı varsayarım. Yaptığım değerlendirmelerin diğer taraflar açısından bilinmesini kesinlikle istemiyorum. 🙂 Aksi durumda, protestonun anlamı kalmaz. 🙂

   Noktasal olarak yaptığım Ankara merkez tahminlerim konusunda hakikati kabullenmek yerine, kuzey ilçeler ve Elmadağ-Kırıkkale-Eskişehir gibi olan çevre yerlerde bitenlerle birlikte değerlendiren kişilere bayrağı teslim ettim… 😀

   Protestodaki esas amaç, hava tahminciliğin de noktasallığa dikkat çekmektir. Türlü bahanelerle ellerindeki mevcut imkanları kullanmadan, noktasal değerlendirmeleri vurgu yapmaktan kaçınan yapıya tepkidir. Yaptırım uyguladığım dairesel kırmızı alanın merkezini özellikle seçtim ve yarıçapının bu yüzden bir anlamı var.

   Umarım protestomun amacına bu sefer tam bir açıklık getirmişimdir. 🙂

   • Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Hukuk okuyorsunuz. Ben de Mimarım. Şu sıralar Uluslararası İnşaat ve Müşavirlik Hizmetleri Hukuk’u üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum ben de..

   • Sevgili White Fox.. İnan çok gereksiz bir protesto olmuş. Zaten gerçek kabak gibi ortada. Kimlerin çuvalladığı, kimlerin nokta atış yaptığı ortada.. Gel vazgeç bu işten.
    🙂
    Ankara’ya dönecek olursak anlaşılan tam bir Ege – Akdeniz siklonu oluşması, oluşsa da yeterince batıda görülmesi zor. Ankara bu nedenle biraz fakir kalacak gibi bu sistemde.. Doğrudan soğuk cephe yağışı olacak muhtemelen. 5 – 10 cm arasında bir örtü beklenebilir.

   • Merhaba White Fox, geçen haftaki isabetli tahminlerinden sonra olan tepkini anlayışla karşılıyorum. Ama seni takip eden ve senin tahminlerine güvenen bu kadar insan varken, bence protesto etmemelisin. Burada takip edenler sana güveniyorlar ve yeni tahminlerini bekliyorlar. Umarım bu kararını yeniden gözden geçirirsin. Saygılar.

   • Hocam, protestonu protesto ediyorum. 🙂
    Şaka bir yana, bence de yersiz bir protesto olmuş. Meramını anlattın ve zaten herkes de anladı.
    Ankara tahminlerini bekliyoruz yine.

  • BLOCKİNG oluşumu görüyorum M.Can katılıp katılmamakta özgürsün ben bu sistemin arkasından sibiryanın üzerimize salıncağını düşünüyorum kendi görüşümdür.

   • Hocam, neye göre böyle görüyorsunuz? İzlanda bu kadar güçlenirken Blocking öngörüsünü neye dayanarak yapıyorsunuz?

 10. İzmir’in kıyı kesimleri kar alır mı ve İzmir’de kar yağarsa ne zaman yağar. Sizi de ayrıca tebrik etmek istiyorum açıklamalarınız tek kelime ile süper. Başarılarınızın devamını dilerim hayırcı cumalar!

 11. Geçtiğimiz günkü Ankara tahmininizden sonra sizi daha yakından izleme kararı aldım kendimce. Protestonuza sebep olan konuda sizi destekliyor ve haklı buluyorum ama protesto biçiminizi yapmamak şeklinde belirlemenize üzüldüm.

  İstanbul’un sahil ve kuytu kesimlerinde gündüz sıcaklıklarının, sabaha karşı oluşabilecek yerdeki kar örtüsünü hızla eritmesinden endişeliyim. Anladığım kadarıyla, 850 mb da 48 saat süresince -10 ve altı üstümüzde bulunacak. Bu değerde küçük bir törpülenme durumu aleyhimize çevirir. Tahminlerinizde başarılar…

 12. İstanbul tahmininde bulunacak olmanız, biz kara hasret İstanbullular adına çok sevindirici, çok teşekkür ederiz. Şöyle ki; son sistemde Ankara için yapmış olduğunuz tahminlerle de perçinlediğiniz üzere, noktasal tahminlerde başarı oranınız oldukça yüksek. Ancak DMİ nin İstanbul için öngörmüş olduğu sıcaklık tahminleri hiç gerçekçi görünmüyor ve aynı zamanda Marmara Bölgesi’ ndeki diğer illerle karşılaştırdığımızda çok çelişkili ve mantık dışı görünmektedir. Bence bırakın Edirne ve Kırklareli’ ni Tekirdağ’ da da, pazartesi ve salı günleri Bursa’ dan daha düşük sıcaklıklar ölçülecektir. Bursa için tahmin edilen sıcaklık değerlerine bir itirazım yok, Bursa’ da o değerler ölçülecekse Tekirdağ’ da bu değerlerin de altında sıcaklıklar ölçülecektir. Aksini iddia etmek eşyanın tabiatına aykırıdır. Bir anda söz konusu günlerde Bursa, Bilecik’ ten sonra Marmara’ nın en soğuk ili olarak gösterilmiştir. Bu tahminleri de daha geçen gün Bursa ve Balıkesir için bekledikleri yoğun kar tahmini gibi fiyaskoyla sonuçlanacaktır. O yüzden iyi ki siz varsınız, artık hafta içi için tüm planlarımızı sizin ve Ozan Hoca’ nın tahminleri doğrultusunda yapacağız.

 13. Umarım sistem söylediğiniz gibi kısa süreli kar sağanakları şeklinde yağışa neden olup, yağışın kesilmesiyle erimeye başlayacak periyodik ince kar örtülerinden ibaret olmaz, zaten yeteri kadar bozulmuş sinir sistemimiz bir darbe daha yemez, burda yağışın yoğunluğu kadar oluşacak soğuma çok daha önemli, istediği kadar yağış olsun eğer sıcaklıklar DMİ’nin belirttiği gibi + değerlerde salınacaksa büyük bir hayal kırıklığı yaşabileceğimizden korkuyorum.

 14. Sayın White Fox öncelikle İstanbul için özel konu açmanız çok hoş ayrıca belirtmek isterim Ankara tahmininiz müthişti, mamafih protestonuzu destekliyorum. Bundan sonra özellikle sizi daha sıkı takip edeceğim.

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.