Galeri

13.07.2012 Marmara’da Yer Sıcak – Yukarı Soğuk

11 Temmuz’da açtığım bu başlığı yeniden güncelledim. Güncel kısım metnin altında – Türkçe kraterlerin bulunmadığı bölüm eski kısım ! Anlamadığımınız kısımları aşağıda yorum yaparak sorabilirsiniz.

Cuma gunu sabaha karsi Istanbul’da olacagim, butun haber sitelerinde Istanbul/Turkiye kavrulacak seklinde haber basliklari dikkatimi cekti.

Yalniz cuma sabaha karsi ben ucakla Turkiye donecegim siralarda, modellerde 500 mb seviyesinde gizli bir alcak basınc alani dikkatimi cekti.
Demek istedigim tam olarak boyle birsey:

Dikkat ederseniz Yunanistan’in Makedonya bolgesinde 500 mb sicakligi -7, doguda bizim Bolu-Duzce’den itibaren de -7 ama o arada Edirne, Ipsala dolaylarinda -12 derece…. bu cok belirgin bir cold pool mekanizmasi, ayrica yukseklik konturlari Trakya uzerinde kisa dalga trofu (shortwave) olusturmus. Yani hem 500 mb seviyesinin yuksekligi azalmis hem de sicaklik dusmus, bu kararsizlik demek…. Bence hos bir sinoptk durum eger bu trof cuma sabaha karsi degilde ogle saatlerinde bu dizilim olsaydi, bence Trakya’da buyuk olasilikla saganak yapabilirdi ama yine de sabaha karsi da bu sekilde olmasi bile bolgedeki yagis olasiligini en az %40-45 ihtimal yapmaya yeterli….Bu size sicaklarla tam karsilasmak uzereyken umut olsun…

Simdi WRF modelinin Cuma 03:00Z Edirne/Ipsala ciktisina bir gozatalim.Kısa dalga trofunun havanin en soguk oldugu zaman Trakya’da bulunmasi tam bir talihsizlik ama yine de -2.2 showalter endeks degeri potansiyel olarak yukari seviye konveksiyonun olabilecegine isaret veriyor. (Tek tesellimiz bu) Dikkat ederseniz hava sicakliginin en dusuk oldugu saate denk geldigi icin 950 mb ile yer seviyesi arasinda enverziyon olusmus, eger su sinoptik durum ogle sicaginda olsaydi hersey mukemmel olabilirdi. Su haliyle hava parcali bulutlu gibi…

Simdi de bakalim RACE modeline (ECMWF bazli WRF calistirmasi) :


Bu urunde de yer seviyesindeki enverziyon cok daha baskin ve konveksiyonel acidan kosullar hem dinamik hem termodinamik acidan cok geberik durumda… hakikat bu RACE modeli berbat! Ustelik yukari seviye inanilmaz kuru, bulut bile olusmasi fevkâle de zor 😦 Yine buradaki sinoptik profil de 03:00 UTC’de degil de ogle sicaginda olsaydi, ornegin yer seviyesi 34 derece olsaydi, umut vaad ederdi.

Ne yazik ki kisa dalga troflari normal troflara gore cok daha hiz hareket eden yapilar, fakat onumuzda 36 saatten daha fazla bir sure var en azindan belki trofun Marmara’daki konumlanmasi Cuma gunduz saatlerini bulursa Marmara’da genelinde yagis olusur ve asiri isinmayi onler….. Yani bu bir senaryo….

Su siralar bu senaryodakine benzer bir trof yapisi tam da Ispanya uzerinde var(resim asagida) ve Madrid’in biraz kuzeybatisinda kumulonimbus olusturmus ama tabi onun ogle sicagindan beslendigini unutmamak lazim.

Yani kisaca diyorum ki su an cuma gunu icin yagis ihtimaline %45 olasilik vermis olsam da bu trofun sag solu belli olmaz, merkezi oldukca soguk bu trofun hareketlerine hareketlerine dikkat edin. 🙂  Sicak dalgasi gelirken hos bir supriz yapabilir…

———————————————————————————————————
SONUÇ  ********** YENİ EKLENEN KISIM BURADA **************
Birinci Bölüm
Trakya’nın bir bölümü yağış alma şansını yakaladı ve son durak Tekirdağ merkez 🙂İkinci Bölüm

Körfez civarında bir kütle var ancak bu kütlenin enerji yine doğrudan karadaki ısınma, nedenini aşağıdaki RAOB hodogram analizindeki dikey rüzgar dağılımından görebilirsiniz. Atmosferin alt seviyelerinde hava kuzeydoğu yönlü, hava parseli doğal olarak karadan yükselirken kuzeydoğudan körfeze de doğru da sürükleniyor, ardında bulut ortaya çıktıktan sonra 500-600 mb seviyesinde hemen yukarda rüzgar kuzey-batılı ve batılı bir rota izlemeye başlıyor. Bu yüzden göreceli soğuk denizin buna oradayken engelleyici bir etkisi yok.

İşte hava parseli yükselirken izlediği yolun üç boyutlu görüntüsü

İstanbul RAOB İncemeleri:


Yukarıdaki soğuk hava aşağıdaki aşırı ısınmadan dolayı aslında yukarıda aşırı kararsız katmanlar var. Fakat 795-800 mb arasında ara kararlı bir seviye 0.5 değerlik bir CAP oluşturmuş. Sıcaklık 1-2 derece daha yüksek olsaydı ya da nem oranı biraz daha fazla olsaydı çok feci fırtınalar patlayabilirdi. Kısaca bugün kıl payı İstanbul fırtınaları kaçırdı ama Marmara’da CAP alanının aşılabildiği yerlerde konvektif hücreler oluştu

3 comments on “13.07.2012 Marmara’da Yer Sıcak – Yukarı Soğuk

  1. CAP alanının 0.5 olduğu alanda fırtına oluşması gerekmiyor mu? Çünkü negatif alan çok küçük. Bir de yukarıda ki uydu görüntüsüne hangi siteden ulaşabiliriz?

    • Sabah 09:00 gibi 0.5 CAP ilerleyen saatlerde fırtına olarak yorumlanabilirdi çünkü ileryen saatlerde CAP’in sıcaklık artışı ile kırılması muhtemel bir olgu olurdu. Fakat günün en sıcak saatlerinde 0.5 CAP engelleyici nitelikte…

      Uydu görüntüsüne gelince, o benim özel kaynaklarımdan elde ettiğim bir veri ve WRF skew-t çıktıları da öyle… Bunları Avusturya meteoroloji servisinden bir arkadaşım aracılığı ile elde ediyorum.

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.