Serbest Tartışma


Bu bölümde meteorolojik durumlarla ilgili, dayanak kullanarak; açıklama, tahmin, öneri, görüş soru ve eleştirinizi veya tartışmaya açmak istediğini bir meteorolojik olayı buraya tıklayarak yazabilirsiniz. Sayfada herhangi birisine cevap yazmak istiyorsanız, lütfen cevabı vermek istediğiniz kişinin yorumunun tam altındaki “Cevapla” düğmesine tıklayın.

165 comments on “Serbest Tartışma

 1. 1-Hocam her alçak basınç alanı bir siklonmudur?
  2-MGM’de her cephe sistemi siklon içerir deniyor o zaman neden her cephe sistemi Coriolis Etkisi nedeniyle dönerek gelmiyor örneğin dümdüz giderek Anadolu’yu yararak geçiyor?
  3-MGM neden hiçbirzaman DEK/DEY yağışlarından bahsetmez?

  Şimdiden ilginize teşşekkür ederim..

  • 1- Terim tartışması bu, İngilizce’de alçak basınçlar direkt cyclone diye ifade ediliyor. Biz deise siklon diyince genelde tropikal siklonlar akla geliyor, en iyisi alçak basınca alçak basınç demek
   2- Bence siklon cephe içerir, orada bir tuhaflık var.
   3- MGM yağışları DEK/DEY diye nitelendirmeden yapıyor.

   • Hocam çok teşekkürler burda aslında belki tam olarak ifade edemedim Tropik ve Esktratropik farkını biliyorum tek merak ettiğim bir alçak basınç alanı var dememizle siklon var dememiz aynı şey mi? Son olarak eğer her cephe sistemi siklon içinde yer alıyorsa neden Coriolis Etkisi nedeniyle cephe yağışları dönerek gelmiyor? Örneğin neden dümdüz giderek Anadolu’yu enlemesine geçiyor?

 2. Merhaba Mehmet hocam,
  Günlük olarak earthdata.nasa.gov/labs/worldview/ adresinden bulut yoğunluğunu takip ediyorum. Burada bir şey dikkatimi çekti. Afrika Kıtasının özellikle çöllerin üzerindeki bulut oluşumu ve yönü hemen hergün aynı şekilde oluyor. Bu oluşumun hergün aynı şekilde olmasını okyanus üzerinden gelen nem ve rüzgar yönü ile açıklamamız münkün mü. Bu durumun ülkemize yaz ve kış aylarında dolaylı olarak bir etkisi oluyormu. Bahsettiğim durumu işaretli olarak aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Bir ara sizin Afrika’nın yeşil yerlerine gittiğinizi hatırlıyorum. Oralarda bulutların son derece görkemli olduğu söyleniyor. Doğrumu 🙂

 3. Öncelikle merhaba bu sitedeki ilk yorumum.Mehmet hocam bizim gibi hava aşıkları için çok öğretici bir site olmuş teşekkürler 🙂 Benim sorum şu:Bütün makaleleri okudum fırtınaların hodograftan ve skewt den nasıl tespit edildiğini anladım ama mezoölçekli fırtınaları anlatan bir yazı bulamadım.Mezoölçekli fırtınaları skewt den ve hodograftan nasıl tespit ederiz kısaca şartlar nedir?

 4. Mehmet Hocam bir sorum olacak. Ben Kutludüğün’de otuyorum. Yıllardır dikkatimi çekiyor, Ankara merkez üzerinden gelen orajlı yağışlarda kütle merkezden uzaklaştıkça (Kayaş, Kutludüğün, Hasanoğlan üzerlerine geldiği zaman) şimşek aktivitesi ve şiddeti azalıyor. Bunun nedenin Şehir merkezindeki sıcaklık olduğunu söylebilirmiyiz. Değilse başka hangi etmenler buna sebep verir.

  • Bazen tam tersi durumlar da söz konusu olabiliyor, üst seviye jeti çok kuvvetliyse kuvvetlenebilir, az ise dediğiniz gibi zayıflayabilir. Duruma bağlı biraz da, ancak Ankara Merkez’deçevreye göre birkaç derecelik sıcaklık daha yüksek, ısı adası da konveksiyonu bir parça etkiliyor.

 5. Soğukk cephe şu şekildeyse

  soğuk hava sıcak havanın altına giriyor ve sıcak havayı yükselmeye zorluyor, böylelikle CB oluşuyor, burdaki durum sıcak havanın soğuk hava ile teması ve yoğunlaşması, madem öyle soğuk havanın sıcak hava ile ilk temas ettiği noktada niçin bulut oluşmuyor illa yükselmesi gerekiyor?

  • Temas ettiği yerde bulut oluşmadığını nereden çıkarttın? Elbette oluşuyor, mesela kışın nimbostratus yapan soğuk cephelerde sıcak ve soğuğun birbirine temas ettiği sınır bölge üzerinde bulut oluşuyor – sıcak cephe gibi kümülonimbus değil stratiform bulutlar oluşturabilen ağır hareket eden soğuk cepheler de var. Her türlü izentropik yükselme oluyor ama…

 6. Bulut tepe sıcaklığı ve bulut tepe yüksekliğini açıkca öğrenebileceğimiz skewt diyagramından başka model var mı? Ben araştırdım ama tam olarak gösteren bir model bulamadım.Birde radar ekolarından analiz yapabiliyoruz galiba senin yapmış olduğun son konu başlığında vardı bu analiz bunlara ulaşabilirmiyiz acaba ?

  • Skewt herhangi bir modelin ürünü olabilir. Meteogreen.com’da WRF skew-tleri var. MGM sitesinde MM5 skew-tleri de var. Benim son konu başlığında kullandığım radar kesitleri ne yazık ki herkesin ulaşabileceği şeyler değil.


 7. Mehmet sende öğrendiğime göre konverjanslar ancak yeterli nem oranı ile yağış bırakabilirler ve Antalya açıklarında konverjans ve nem adveksiyonu güzel ve ayrıca 300 mb diverjans unsuruda var ve bunlara bağlı olarak Antalya açıklarında kuvvetli yağış beklememiz gerekli midir yada başka bakmamız gerek unsurlar var mı?

  • Şiddetli yağıştan evvel önce skew-t yorumlamak gerekli, koşullu kararsızlık aramamız gereken en önemli unsurlardan birisi sonra, 6 km boyunca %60 üstü nem oranı da aranacak şartlardan bir diğeri:

   Antalya’da kuvvetli yağış yaratacak bir görüntü mevcut değil. Rüzgar hızları genel olarak da düşük olduğu için kavuşum (yakınsama) yağış düşmeye başladığı an aşağı yönlü dikey hava hareketleri ile bertaraf olabilir.

   • Ben Antalya açıklarında bir aktivite olabilirmi demiştim ve radar arşivlerine baktığımız zaman küçükte olsa bir oluşum var.
    ( radar arşivinde daha devamı var ama ben bu kadarını yapabildim şimdilik 😀 )
    Tabii skewt t diyagramına bakmadım 😦 sadece ilk yorumumda gösterdiklerimin yanında daha ayrıntılı hangi modelleride eklemeliyim demiştim cevabını aldım teşekkür ederim yardımların için 🙂

 8. MUCAPE, MLCAPE, Equilibrium Level Temperature, Bulk Shear, 0-3 km Storm-Relative Helicity Moisture Transport Vectors, Orographic Moisture Lifting, 0-2 km Deep Convergence, Theta-e: 850 Zahmet olacak Mehmet ama bunların türkçe karşılıklarını öğrenebilirmiyim? Birde bu ingilizce olmadan bu işleri öğrenmek çok zormuş neredeyse hiç kaynak yok zaten burası ve havadelisi olmasa hiç bir şey öğrenemiyeceğiz.

  • MUCAPE Most Unstable CAPE – En kararsız seviyedeki parsele göre hesaplanan Cape değeri, normalde CAPE denince akla SBCAPE Surface Based CAPE gelir, bu yer seviyesine göre hesaplanan CAPE’dir bu, fakat yer seviyesinde enverziyon falan varsa MUCAPE kullanırsın. Diyagramlardaki CAPE değeri de genellikle ya deniz seviyesine göre olan SBCAPE’dir, ya da rakıma göre olan SBCAPE’dir.

   MLCAPE Mean Layer CAPE – Ortalama nem ve sıcaklığa (potansiyel enerjiye) göre 100 mb’dan yer seviyesine kadar hesaplanan CAPE değeridir.

   Equilibrium Level Temperature, denge noktasının sıcaklığıdır, parsel yükselir yükselir, en sonunda bir noktada kararlı bir tabakaya ulaşır ve yükselmez. İşte o en son ulaştığı noktanın sıcaklığıdır. Kümülonimbusların ya da diğer kümüliform bulutların tepe sıcaklığıdır bu ayrıca…

   Bazı şeyleri Türkçe yapmaya çalışınca değişik değişik şeyler çıkıyor.
   Effective Bulk Vertical Shear Vector terimini ben Düşey Etkili Kütlesel Rüzgar Hız Değişim Vektörü diye kendim çeviriyorum, çünkü bu konuda Türkçe kaynak bilmiyorum. Bulk Shear’da kütlesel hız değişimi gibi birşey olur.

   0-3 km Storm-Relative Helicity – 0-3 km Fıtına Dönme/Rotasyon Ölçüsü diye çevirmişim ben bunu 2 yıl evvel bir yerlerde 😀

   Bunların hepsinin kendi içinde skalaları var.

   Diğerlerine gelince:

   Moisture Transport Vector – Nem transfer vektörleri

   Orographic Moisture Lifting Nemli havanın orografik yükseldiği alanları gösteren model terimi

   0-2 km deep convergence da ilk 2000 metredeki yoğun kavuşum alanlarını gösteren model terimi olmalı

   Theta-e: 850 850 mb eşdeğer sıcaklığı

   Benim terimleri ingilizce kullanmak daha çok hoşuma gidiyor.

  • Dryline nemli ve kuru havayı birbirinden ayıran çizgidir. Türkiye’de çok belirgin dryline oluşumu olmuyor.En çok Güneydoğu Anadolu’da çölden gelen rüzgarlarla Akdeniz havasının çatışması ile oluşuyordur. O bile tam dryline değil. Yoğunlaşma sıcaklığına bakarak tespit edilir.

 9. İzmir Adnan Menderes İstasyonu 08 Aralık 2012 12 zet GFS modeli NOAA sitesi Skew-T P Log 09 Aralık 03 zet-10 Aralık 03 zet arası 24 saatlik verilerine göre 09 Aralık 06 zet için sounding verilerinden yararlanarak endeks değerlerini hesaplamaya çalıştım. Veriler ve sonuçlar şöyle çıktı eğer hatalı hesaplama yapmadıysam:

  850 hpa sıcaklık: 5,2 C
  850 hpa çiğ sıcaklığı: 4,4 C
  700 hpa sıcaklık: -3,8 C
  700 hpa çiğ sıcaklığı: -4,2 C
  500 hpa sıcaklık: -21,2 C
  500 hpa çiğ sıcaklığı: -21,6 C
  Bu değerlere göre:
  MCT index: 30
  K index: 30,4
  Total Totals İndex: 52,0
  olarak hesapladım.

  Bu verilere göre bu tarih periyodunda İzmir Adnan Menderes istasyonu için kararsızlık durumu nasıl olabilir?

 10. Mehmet Can hocam hangisi makbulse hocamız bize kesin olarak şu haritanın yorumlanmasını soracak sizden ricam haritayı açıklarmısınız hangi hava şartları oluşur yada harita neyi anlatıyor ise mümkünse sade bir şekilde

  ————————————————————————

  Mesajını bağımsız hale getirdim, altta çok birikme oluyordu – Praetor

 11. Merhabalar sizden bir konu hakkında yardım bekliyorum yer kartı haritalarının yorumlanması konusunda sinoptik coğrafya sınavım varda nasıl yapıldığı anlatabilen olursa çok süper olur harita üzerinde oluşabilecek hava durumları cephelerin durumunu harita üzerindeki yorumlanması gerekenleri nasıl yapılabileciğini açıklarmısınız bu bloğa ilk kez giriyorum biraz taradım yardımınız dokunabilir yanlış bir şey yaptıysam kusura bakmayın …

  http://www.mgm.gov.tr/sondurum/guncel-haritalar.aspx#sfU
  harita örneğidir

  • Öncelikle yer haritasının (surface analysis) kişilerin parmak izi gibi gibi analizi yapan kişiye göre farklı üretilebiceğini dikkat çekmem de fayda var. Örneğin ben bir cepheyi oklüzyon cephe olarak çizdiğim bir yerde, MGM de çalışan birisi onu soğuk cephe olarak haritaya işleyebilir. Yorumlamada buna göre değişiklik gösterebilir.

   Birincil olarak ye kartları haritada bulunan noktaların genel meteorolojik koşulları hakkında fikir sunar. Alçak ve yüksek basınçların yerini net şekilde görerek yüzeysel yorumlamalar yapabilirsin. (Örneğin yüksek basınç hava koşullarının genellikle güneşli, az bulutlu veya yoğunlaşam depresyonu küçükse karalar üzerinde sisli olabilmesş gibi)

   500, 700 veya 850 mb haritası günde 2 defa yapılan balon ölçümlerinden (temp sonuçlarından 00Z ve 12Z) üretirilirken, yer haritası yer istasyonları verilerinden üretildiği için daha çok güncellenir. Ayrıca yer haritalarında istasyon sayısı fazla olduğu için işlenen veriler daha zengindir, balon ölçüm yapan istasyon sayıları sınırlıdır. (Türkiye’de İstanbul, İzmir, Samsun, Isparta, Ankara, Erzurum, Diyarbakır ve Adana’da balon ölçümü yapılırken) Yer ölçümleri her ilde hatta illerin ilçe merkezlerinde bulunan istasyonlarca her saat hatta anlık olarak yapıldığı için bötle bir fark var.

   Yer haritasında verilen noktaların basınç değeri, sıcaklık, ışba sıcaklığı (dewpoint), rüzgar gibi verileri direkt haritadan okumak mümkündür.

   Yer kartlarında adveksiyonlara bakabilirsin mesela nem yakınsaması (nem adveksiyonu – nem taşınması), soğuk veya sıcak adveksiyonları anlayabilirsin. Mesela soğuk cephe arkasında sıcaklık ve ışba sıcaklıkları düşüktür. Yoğunlaşma depresyonu (sıcaklık ile ışba arasındaki sayısal fark) büyüktür. Bu fikir verebilir.

   Konverjans ve diverjans alanlarını yorumlayabilirsin.

   İstasyon verileri zengin bir yer haritasında topografinin hava koşullarına olan etkisini gözlemleyebilirsin.

   Bana soru örneklerini yaz ona göre daha net cevaplayım.

   • Cevapladığınız için çok teşekkürler öncelikle şunu belirteyim ben coğrafya 2. sınıf okuyorum bu sene sinoptik dersimiz var biz hocamıza 20 sayfalık yerden sorumlu olalım dedik hocanın kendi kitabından ancak hocanın kitabı çok çok ağır anlatımlı meteroloji kitabı şimdi bütün sınıfça pişmanız hiç bir şey anlayamıyoruz bundan dolayı arkadaşlarla size bir çok soru yönelticez cevaplamanızı umuyorum lütfen

    • hocam bizim anlamadığımız konular altta link de belirttimiz konulardır biz cephe sistemlerini yüzeysel biliyoruz bunlar çok yabancı geldi sade biçimde belirtebiliceğiniz kaynak video yada zahmet vermezse sizin anlatımınız olmadı samsunda tanıdığınız bu konularda yardımcı olacak her seçenek bize makuldur biz soğuk sıcak cehpe adveksiyon yüksek seviye durumları gibi yüzeysel konularda bilgiliyiz.
     https://rapidshare.com/files/1406872164/cephe%20sistemleri.rar
     bir bilginiz bile çok değerlidir.

    • frontogenesis = cephe oluşumu
     isopycnic = eş yoğunluk (izopiknik ne ya 😀 )
     stream-line = akış çizgisi
     kink = eğilim, kıvrım

     Metinde eski Türkçe kelimeler anlayışı zor kılıyor, teşekkül oluşum demek.
     Rüzgar shear enteresan bir kullanım olmuş, ya tam ingilizce ya tam Türkçe olsa iyi olurdu… wind shear’dan geliyor.
     Shear hız ve yön değişimi anlamına gelir. Yani rüzgar shear diyerek o acaip abest kullanımla rüzgarın kısa bir mesafe hız ve yön değişimini ifade ediyor. Rüzgar shift de öyle, rüzgar değişimi demek.

     Antisiklonlar da yani yüksek basınçlarda kısa bir mesafe arasında rüzgar yön ve hız değişimi olsa bile cephe gözlenmez. Siklonik olması gerekir derken, alçak basınçlarda cephe gözlenir demek istiyor son kısımda…

     izoterm sıkışması diyerek eşdeğer sıcaklık eğrilerinin birbirine sık şekilde yakınlaşmasını kastediyor.

     Ben olsam cepheyi iki hava kütlesi arasındaki yoğunluk farkını ayıran meteorolojik varsayımsal sınır tabaka olarak tanımlardım. Sayfa 78’deki çizimler sadece soğuk cephelerin yapısı için uygun sıcak veya oklüde cephelere uymuyor. 99’daki şartlar yeni gören birisi için kesinlikle anlaşılmaz ifadelerle dolu

     İngilizceniz var mı bu arada ? İngilizce kaynaklar sunabilirim. Bir de anlamadığınız kavramları liste halinde sunarsanız daha kolay yardımcı olabilirim.

     Bir de ben meteorolojisi ile bir ilgi alanı olarak, hobi alanım olduğu için, yani okulunu okumadan alaylı olarak yapıyorum, esasında Bilkent Üniversitesi hukuk fakültesi öğrencisiyim. Haftaiçi de benim usul hukuku sınavım var o yüzden geç cevap yazabiliyorum. Benim arkadaşım olan Dr. Ozan Mert Göktürk ile de iletişime geçebilirsiniz, vakti varsa size yardımı dokunabilir. Kendisi teknik kavramları benden daha iyi bilir.

     Onun blogunda atış serbest bölümünde de sorabilirsiniz.

 12. Afyonkarahisar Merkez için GFS Modeli NOAA sitesi 7 kasım 2012 00 Zet Skew T P Log ve Sounding değerlerini inceledim. Bu verilere göre sizin formüllerinizle eğer yanlış hesaplamadıysam 8 kasım 00 zet saati için K index :30,5 Total Totals İndex: 46,5 olarak çıktı. Bu bana çok kuvvetli kararsızlık olarak gözükmedi. Ancak daha evvel paylaştığım sitedeki UKMET modeline göre çıkan Skew T P Log kuvvetli kararsızlık konusunda aynı kararlılığı koruyor gözüküyor. Afyonkarahisar için 8 kasım 00 zet ve ilerleyen saatlerde kuvvetli bir oraj olması ihtimali nasıldır?

  • Bence GFS modeli senaryosuna güvenin, UKMO yukarı seviye de bilinen en başarısız modeldir. Çünkü yukarıdaki soğuk havayı aşağı enlemlere daha çok çekmekte sorunları olan bir model… Üstelik böyle bir sistemde gösterdiğiniz saatte bu derece termodinamik kararsızlık olması mevsimin bu ayı için sıradışı bir durum…

   Bir de lütfen resimleri yukle.tc adresine yüklemeyin, bir süre sonra yüklenen resimler siliniyor.

Yorum Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.